Kto wygrałby dziś wybory. PiS czy PO?

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Tomasz Rusek

Kto wygrałby dziś wybory. PiS czy PO?

Tomasz Rusek

28,4 proc. poparcia dla PO, 26,5 proc. dla PiS - tak dzisiaj układają się sympatie ankietowanych. Do Sejmu dzisiaj weszłaby też Nowoczesna, Kukiz 15, SLD i PSL. Partia Razem nie dałaby rady

To pierwsza sondażowa wygrana Platformy Obywatelskiej w Lubuskiem od czasów wyborów w 2015 r., które przecież też w naszym regionie przegrała. Przewaga nad drugim w zestawieniu Prawem i Sprawiedliwością nie jest wielka. Wynosi zaledwie 1,9 proc.

Za to PiS może się cieszyć z odpowiedzi na pytanie o wybory prezydenckie. Tutaj Andrzej Duda jest na mocnym prowadzeniu i w Lubuskiem, i w Polsce (patrz ramka).

Jak wyniki najnowszego sondażu oceniają politologowie? Co ciekawego w nim zauważają? Zapytaliśmy o to naszych ekspertów: dra Piotra Klattę z Gorzowa oraz dra hab. Łukasza Młyńczyka z Zielonej Góry.

Klatta: w sumie remis

Piotr Klatta nie nadaje przewadze PO większego znaczenia. - To tylko 2 proc. różnicy. Można więc stwierdzić, że oba ugrupowania dysponują w regionie niemal takim samym poparciem. Na nadzwyczaj dobrej trzeciej pozycji uplasowało się poparcie dla Nowoczesnej, a dalej dla utrzymującej pozycję w rankingu Kukiz15. Na dalszych miejscach znalazły się lewicowe SLD i Partia Razem. Liczba wskazań oddanych na te ugrupowania świadczy o silnej i rosnącej pozycji lewicy w naszym regionie. Dotyczy to zwłaszcza nowej na lewicowej scenie politycznej Razem, dla której poparcie w naszym województwie jest wyższe niż średnia ogólnokrajowa. Stawkę partii, które weszłyby do Sejmu zamyka w Lubuskiem PSL, które uzyskało niższy wynik niż w badaniu ogólnopolskim. Może to świadczyć o tym, że partia ta ma u nas jakieś problemy - mówi Klatta.

Kto wygrałby dziś wybory. PiS czy PO?

Gorzowski politolog zwraca uwagę na... wiek wyborców. - Znacząca większość partii znajduje swoich zwolenników w grupie wiekowej 30-44 lata. W większości starszych wyborców ma PiS, zaś młodszych Nowoczesna i Partia Razem - wylicza. Może to mieć znaczenie podczas wyborów w 2019 r.

Jego zdaniem rządzący powinni wziąć sobie do serca oceny ankietowanych dotyczące pozycji Polski w Unii Europejskiej. - Większość badanych stwierdziła, że pozycja ta uległa osłabieniu. Wynik powinien alarmować rządzących i skłaniać ich do polepszenia wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Wskazuje on również na istotne zainteresowanie naszego społeczeństwa sprawami polityki europejskiej, nawet jeśli chodzi tylko o kwestie wizerunkowe. Można sądzić, że oprócz krajowych mediów, na odpowiedzi wpłynęły osobiste doświadczenia badanych lub ich rodzin czy znajomych, którzy przebywali lub przebywają na terenie innych krajów Unii i znają tamtejsze opinie o Polsce - zauważa dr Klatta.

Andrzej Duda na prezydenta? „Za” jest 30,7 proc. pytanych Lubuszan. Tusk ma 24,7 proc.

W danych na temat kwestii reformy sądownictwa (większość Lubuszan uważa, że ma ona służyć podporządkowaniu politykom wymiaru sprawiedliwości) Klatta widzi sygnał ostrzegawczy dla rządzących. - Badani obawiają się, że demokracja w Polsce jest zagrożona. Rządzący powinni wziąć pod uwagę taką opinię i lepiej niż dotychczas tłumaczyć społeczeństwu swoje działania, zwłaszcza w dziedzinie reformy sądownictwa - radzi.

Młyńczyk: to przez błędy

Łukasz Młyńczyk uważa, że spadek popularności rządzących jest przede wszystkim konsekwencją... błędów, jakie popełnił sam PiS, choć można było ich uniknąć. Dodaje, że czasami można odnieść wrażenie, iż rządząca partia „robi wszystko w celu szkodzenia własnemu wizerunkowi”. - Choć tak newralgiczne sektory jak edukacja i wymiar sprawiedliwości zasługują na gruntowne reformy, błędem jest przeprowadzanie ich przy otwartej kurtynie, gdzie ich istotę sprowadza się do publicznego linczu i ocen tego, co uchodzi czy nie uchodzi nauczycielowi i sędziemu - zauważa politolog z Zielonej Góry.

Młyńczyk widzi jeszcze jeden możliwy powód spadku wyniku PiS w sondażach: konfrontacyjny język rządu na arenie Unii Europejskiej i brak poparcia dla Donalda Tuska jako kandydata Polski. Jego zdaniem w tym sporze „PiS zalicytował w sprawie mającej dla większości Polaków charakter pryncypialny”. - Nie ma większego znaczenia dla osób sondowanych, że PiS w żadnym momencie nie mówił o wyprowadzaniu Polski z UE. Wystarczył jednak bunt wobec Tuska i zapowiedź blokowania szczytu w Rzymie, by tak doświadczona i jednoznacznie proeuropejska partia jak PO postraszyła Polaków, że PiS może w przyszłości chcieć wyjścia Polski ze struktur Unii - uważa Ł. Młyńczyk.

Odnosi się też, w kontekście wyników dotyczących wyborów na prezydenta, do... popularnego serialu internetowego „Ucho Prezesa”, bo pojawiają się analizy o wpływie tego serialu na wartość poparcia PiS.

- Wasz sondaż prezydencki przeczy pozycji prezydenta Andrzeja Dudy we wspomnianym serialu. Kandydatura Donalda Tuska i Roberta Biedronia to jak na razie projekcje dziennikarskie. Trudno ocenić pozycję polityczną Tuska za trzy lata. Z kolei kandydat Biedroń to owoc myślenia, że podstawową kwalifikacją wyborczą powinna być popularność. Andrzej Duda już raz zaprzeczył takiemu myśleniu. W sondażu znowu to robi - komentuje Ł. Młyńczyk.

Takie pytania zadaliśmy 500 Lubuszanom

Pozycja Polski w Unii Europejskiej podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości:
osłabiła się - 51,3 proc. głosów
pozostała bez zmian - 28 proc.
wzmocniła się - 20,7 proc.

W reformie sądownictwa planowanej przez Zbigniewa Ziobro chodzi o...
podporządkowanie sędziów i wymiaru sprawiedliwości politykom - 49 proc. głosów
rzeczywiste usprawnienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - 28,8 proc.
nie wiem - 22,2 proc.

Jak oceniasz rządy Prawa i Sprawiedliwości w odniesieniu do obietnic składanych półtora roku temu w kampanii wyborczej?
zdecydowanie pozytywnie - 17,9 proc. głosów
raczej pozytywnie - 18,1 proc.
trudno powiedzieć - 18,3 proc.
raczej negatywnie - 22,1 proc.
zdecydowanie negatywnie - 23,6 proc.
(dane z 28.03 - 3.04. 2017 r.)

Przepytaliśmy 8 tys. osób, 500 Lubuszan

Dziennikarze 18 dzienników regionalnych Polska Press Grupy przepytali 8 tys. osób w całym kraju, w tym dziennikarze „Gazety Lubuskiej” objęli sondażem 500 osób w Gorzowie, Zielonej Górze, Nowej Soli, Brzeźnicy, Deszcznie, Lubrzy i Trzebielu.

To już kolejne badanie przeprowadzone przez naszą grupę prasową. We współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia” zdobyliśmy Złoty Puchar Pytii za najlepszy sondaż przed drugą turą ostatnich wyborów prezydenckich.

Nasz sondaż wskazał na zwycięstwo Andrzeja Dudy nad Bronisławem Komorowskim 51:49. Tymczasem oficjalny wynik wyborczy to 51,55 proc. dla Dudy oraz 48,45 proc. dla Komorowskiego. Nagrodę przyznało Centrum Badań Ilościowych nad Polityką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przewidzieliśmy wynik wyborów trafniej niż renomowane ośrodki badania opinii.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.