Kto wniosek o 500 plus złoży jeszcze w czwartek, nie odczuje żadnej zmiany

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Żbikowska

Kto wniosek o 500 plus złoży jeszcze w czwartek, nie odczuje żadnej zmiany

Marta Żbikowska

Od początku sierpnia można składać wnioski o 500 plus w nowym okresie zasiłkowym. Kto tego nie zrobi, od października nie dostanie pieniędzy.

Osoby, które jeszcze w czwartek złożą wniosek o przyznanie świadczenia 500 plus, zyskają pewność, że pieniądze na ich kontach pojawią się także w październiku. Zasiłki wychowawcze, które obecnie otrzymują rodzice, przyznane są do końca września. Aby otrzymywać 500 plus w kolejnych miesiącach, potrzebny jest nowy wniosek.

Na jego rozpatrzenie realizatorzy świadczeń mają 30 dni. Jeśli ktoś nie zdąży złożyć dokumentów do końca sierpnia, może to zrobić we wrześniu, a nawet w październiku. W takich sytuacjach pieniędzy nie straci, ale otrzyma je w późniejszym terminie.

- Jeśli wniosek zostanie złożony po 30 września, może być nawet tak, że pieniądze za październik, listopad i grudzień wpłyną dopiero w ostatnim miesiącu roku

- przestrzega Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Do tej pory do PCŚ wpłynęło 22 tysiące wniosków o ustalenie prawa do zasiłku wychowawczego. Urzędnicy spodziewają się, że od sierpnia do września o 500 plus starać się będzie może nawet ponad 40 tysięcy poznaniaków.

- Widać, że lubimy zostawiać wszystko na ostatnią chwilę - mówi Damian Napierała.

- W pierwszej połowie sierpnia obsługiwaliśmy około 700 osób dziennie, w ostatnim tygodniu przychodzi do nas każdego dnia około tysiąc osób.

Dlatego Poznańskie Centrum Świadczeń uruchamia dodatkowe punkty, w których można pobrać i złożyć wnioski o 500 plus. Można to zrobić przy ul. Wszystkich Świętych 1 oraz Małachowskiego 10, a od 1 do 15 września także przy ul. Libelta 16/18 oraz przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. W ostatnich dwóch tygodniach września urzędnicy czekać będą do godziny 18 na poznaniaków chcących złożyć wniosek o 500 plus, świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

- Dodatkowo nasze punkty czynne będą także w ostatnią sobotę września w godzinach od 8 do 15 - mówi Damian Napierała. - Zapraszamy także w najbliższą sobotę na nasze stanowisko w parku Wilsona, gdzie podczas Miejskich Dożynek w godzinach od 11 do 18 będzie można pobrać i złożyć wniosek o 500 plus.

Zasiłek wychowawczy przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, które nie ukończyło 18. roku życia. 500 plus na pierwsze dziecko zostanie przyznane w sytuacji spełnienia kryterium dochodowego, które wynosi 800 złotych na osobę w rodzinie lub 1200 złotych na osobę, gdy w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne.

Wnioski o świadczenie 500 plus można składać także przez internet, np. poprzez systemy bankowości elektronicznej.

Marta Żbikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.