Kto musi oddać pieniądze z 500 plus?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Marta Żbikowska

Kto musi oddać pieniądze z 500 plus?

Marta Żbikowska

Osoby, które nie zgłosiły zmiany swojej sytuacji dochodowej muszą liczyć się z tym, że urząd każe im zwrócić pieniądze z 500+. Dotyczy to zasiłków wychowawczych na pierwsze dziecko. Aby uszczelnić system wypłat 500 plus, zostały zmienione przepisy. Obecnie rodziny, które poinformowały urząd o utracie dochodu lub jego części będą skrupulatnie sprawdzane. Jeśli okaże się, że zmiana warunków pracy była chwilowa i miała na celu tylko otrzymanie zasiłku - pieniądze będą musiały zostać zwrócone. W Poznaniu 500 plus musi oddać 239 rodzin.

Niepoinformowanie urzędu o zmianie sytuacji dochodowej to najczęstsza przyczyna odebrania prawa do zasiłku wychowawczego (500 plus) i konieczności zwrotu niesłusznie pobranych pieniędzy. Dotyczy to sytuacji, w której 500 plus wypłacane jest na pierwsze dziecko. Należy się ono bowiem rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 800 złotych.

- Na 40 tysięcy wniosków przyjętych w nowym okresie zasiłkowym, mieliśmy 239 decyzji wydanych w przypadku niesłusznie pobranych pieniędzy

- mówi Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń. - Te rodziny będą musiały zwrócić wypłacone im pieniądze.

Zatajenie wzrostu dochodu to nie jedyne sytuacje, w których poznańskie rodziny traciły zasiłek 500 plus. Zdarzało się, że osoby nie informowały urzędu o utracie prawa opieki nad dziećmi w przypadku rozwodu.

- Sporadycznie zdarzały się sytuacje, że 500 plus pobierał ojciec dzieci, a w momencie rozwodu sąd przyznawał opiekę matce - tłumaczy Damian Napierała. - Taka matka składała potem wniosek o zasiłek wychowawczy, a z naszych danych wynikało, że ojciec nadal pobiera pieniądze, choć nie ma już do tego prawa. W takich sytuacjach musiał zwrócić wypłacone świadczenia.

Ile rodzin może stracić 500+ i jakich sposobów używały, aby wyłudzić pieniądze? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marta Żbikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.