Ksiądz molestował ministranta Szymona z Chodzieży? Prokuratura wystąpi do Watykanu o dowody z postępowania kanonicznego

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Łukasz Cieśla

Ksiądz molestował ministranta Szymona z Chodzieży? Prokuratura wystąpi do Watykanu o dowody z postępowania kanonicznego

Łukasz Cieśla

W sprawie księdza Krzysztofa, który miał molestować ministranta Szymona z Chodzieży, pojawiają się sprzeczne informacje ze strony prokuratury oraz poznańskiej kurii. Prowadząca śledztwo prokuratura zaznacza, że w Watykanie zakończono już postępowanie kanoniczne wobec obwinianego księdza. Tymczasem poznańska kuria przekonuje, że postępowanie kościelne nadal się toczy i ksiądz nie został wykluczony ze stanu kapłańskiego.

Szymon, były ministrant z Chodzieży, w 2015 roku zawiadomił poznańską kurię, że wielokrotnie był wykorzystywany seksualnie przez księdza Krzysztofa. Młody mężczyzna zawiadomił również prokuraturę. Strona kościelna wszczęła postępowania kanoniczne, prokuratura prowadzi własne śledztwo.

Jak usłyszeliśmy nieoficjalnie, ksiądz Krzysztof, któremu Szymon zarzucił molestowanie, decyzją Watykanu został

Szymon, były ministrant z Chodzieży, w 2015 roku zgłosił sprawę poznańskiej kurii
Adrian Wykrota Szymon, były ministrant z Chodzieży, w 2015 roku zgłosił poznańskiej kurii sprawę wieloletniej przemocy seksualnej ze strony księdza

ukarany i usunięty z kapłaństwa. Taką informację miał niedawno przekazać jeden z księży podczas przesłuchania w prokuraturze. Chodzi o duchownego piastującego funkcję w Metropolitalnym Sądzie Duchownym w Poznaniu. Prokuratura nie potwierdza i nie zaprzecza informacji o wykluczenie księdza Krzysztofa ze stanu kapłańskiego.

- Przesłuchaliśmy kolejnego księdza pracującego w poznańskiej kurii. Z jego zeznań wiemy, że w Watykanie zakończono już postępowanie kanoniczne wobec duchownego, którego dotyczy nasze śledztwo. Jest to istotna okoliczność dla wyjaśnienia tej sprawy. Przygotowujemy teraz wniosek o międzynarodową pomoc prawną do Państwa Watykańskiego w celu uzyskania tej decyzji, jej uzasadnienia oraz dowodów zebranych w postępowaniu kanonicznym. Decyzja o udzieleniu pomocy należeć będzie do Państwa Watykańskiego. Wiem, że w niektórych sprawach realizowało ono tego typu wnioski – mówi prowadzący śledztwo prokurator Paweł Ciesielczyk, zastępca prokuratora rejonowego w Chodzieży.

Ksiądz z poznańskiej kurii, którego niedawno przesłuchała prokuratura, początkowo odmawiał zeznań. Powołał się na tajemnicę

zawodową. Prokuratura nadal domagała się, by złożył zeznania. Duchowny zaskarżył do sądu decyzję śledczych o przesłuchaniu. Jednak i sąd uznał, że księdza z Poznania nie obowiązuje tajemnica zawodowa.

W dalszej części tekstu przeczytasz:

 • Jak sprawę komentuje poznańska kuria?
 • Czy ksiądz Krzysztof wciąż jest w spisie kapłanów?
 • Na co pozwalano oskarżonemu o molestowanie księdzu?
Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Cieśla

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.