Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Krakowiacy żyją dłużej niż górale. Mężczyźni z metropolii mają większe szanse świętowania 90. urodzin niż ci ze wsi

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Zbigniew Bartuś

Krakowiacy żyją dłużej niż górale. Mężczyźni z metropolii mają większe szanse świętowania 90. urodzin niż ci ze wsi

Zbigniew Bartuś

Kraków, Warszawa, Rzeszów i Tarnów to miasta o największej średniej długości życia mężczyzn w Polsce. Noworodek płci męskiej ma szansę przeżyć w dawnej stolicy Polski prawie 77 lat, a w obecnej – 76,5 - wynika z danych GUS. W obu miastach relatywnie długie życie mają też przed sobą mężczyźni obecnie 30-letni - 47,5 roku - oraz 60-letni - 21 lat. W przodującym pod tym względem Rzeszowie jest to nawet o pół roku więcej.W krajowej czołówce są też małopolskie subregiony: nowosądecki, nowotarski i oświęcimski.

Dla porównania średnia długość życia mężczyzn w okręgu ciechanowskim wynosi 71,5 roku, a tamtejszy 60-latek ma przed sobą 18 lat życia, czyli aż o trzy mniej niż krakowianin. Niewiele lepiej jest w Łodzi, Sosnowcu i Jeleniej Górze.

W pierwszej dziesiątce ośrodków o największej długości życia mężczyzn są jeszcze: Krosno, Tarnobrzeg, Puławy, Poznań, Białystok i Trójmiasto. Tuż za nimi, z wynikiem powyżej średniej krajowej, uplasowały się subregiony: nowosądecki, nowotarski i oświęcimski.

Najlepsze dla pań. W kraju: Tarnobrzeg, Białystok i Rzeszów, a w Małopolsce: Nowy Sącz, Kraków, Tarnów i Nowy Targ

W przypadku płci pięknej najdłużej mają szansę przeżyć mieszkanki powiatu tarnobrzeskiego – w przypadku noworodków jest to 83,5 roku, w przypadku 30-latek – 54 lata, zaś 60-latek - 25 lat. Na kolejnych miejscach w kraju znalazły się powiaty: białostocki, rzeszowski, krośnieński, nowosądecki, suwalski oraz Kraków, Warszawa, Tarnów i Nowy Targ.

Najkrótsze jest życie Polek w okręgu katowickim (niespełna 80 lat) oraz w Łodzi (80). 60-letnia obecnie katowiczanka ma przed sobą 2,5 roku mniej życia niż krakowianka.

Od 4 do... 10 lat różnicy w długości życia kobiet i mężczyzn. Sprawiedliwy Kraków, straszne Sieradz i Ostrołęka

Czytaj więcej:

Jakie miasta znalazły się jeszcze w czołówce okręgów o najmniejszej różnicy w długości życia mężczyzn i kobiet

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.