Łukasz Koleśnik

Kościół Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim czeka na dalszy ciąg remontu. Gmina rozwiązała umowę z wykonawcą i szuka kolejnego

Remont kościoła św. Jadwigi Śląskiej w dolnej części Krosna Odrzańskiego został wstrzymany. Gmina stara się wyłonić kolejnego wykonawcę, po tym jak rozwiązała Fot. Julia Szybicka / Klaudia Dubicka Remont kościoła św. Jadwigi Śląskiej w dolnej części Krosna Odrzańskiego został wstrzymany. Gmina stara się wyłonić kolejnego wykonawcę, po tym jak rozwiązała umowę z poprzednim.
Łukasz Koleśnik

Jednym z zadań związanych z rewitalizacją dolnej części Krosna Odrzańskiego jest remont kościoła św. Jadwigi Śląskiej. Prace jakiś czas temu zostały wstrzymane, ponieważ gmina rozwiązała umowę z dotychczasowym wykonawcą. Kiedy prace zostaną wznowione i czy w ogóle?

W czerwcu wspominaliśmy o pracach przy zabytkowym kościele w dolnej części Krosna Odrzańskiego. Już wtedy pojawiły się jednak opóźnienia. - Inwestycja związana z remontem kościoła św. Jadwigi została wstrzymana, ponieważ w momencie skuwania tynków natrafiono na nowe rzeczy, które z uwagi na swój zabytkowy charakter wymagają ponownych uzgodnień z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - informowała w czerwcu naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miasta w Krośnie Odrzańskim, Anna Januszkiewicz.

Co obejmuje remont kościoła św. J. Śląskiej?

Remont kościoła św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim jest jednym z zadań wpisanych w projekt „Piastowskie dziedzictwo Świętej Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim - etap I” realizowany przez gminę Krosno Odrzańskie. Najważniejszym celem jest zabezpieczenie zabytku przed wilgocią oraz remont wieży widokowej.

Dotychczas zrealizowane prace przy budynku kościoła parafialnego w Krośnie Odrzańskim w ramach rozwiązanej umowy z wykonawcą obejmowały:

Wartość prac: 87 599,89 zł

Prace dodatkowe:

Wartość prac dodatkowych: 81 629,42 zł

- Na całość zadania do tej pory wydaliśmy 225 462,30 zł, wliczając w to nadzór inwestorski, pozyskanie dodatkowych opracowań, map, programów prac konserwatorskich, specjalistycznych ekspertyz – dokumentów koniecznych do spełnienia wymogów stawianych w decyzjach przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - mówi A. Januszkiewicz.

Rozwiązana umowa z wykonawcą. Trwa poszukiwanie kolejnego

Po przerwaniu prac wykonawca nie wracał na plac budowy. Pomimo kilku prób wezwania firmy do wznowienia zadania, inwestycja nie była realizowana. - Nie mieliśmy wyjścia - mówi burmistrz Marek Cebula. - Rozwiązaliśmy umowę z dotychczasowym wykonawcą i jesteśmy w trakcie nowego postępowania oraz wyłaniania nowej firmy, która dokończy remont kościoła św. J. Śląskiej.

- Aktualnie trwają prace nad nowym programem robót budowlanych możliwych do wykonania na podstawie już posiadanych decyzji i zgód, który zostanie przedstawiony Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków do akceptacji - dodaje Dorota Bartkowiak z Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miasta w Krośnie Odrzańskim. - Po pomyślnej weryfikacji dokumentu, na jego podstawie zostanie sporządzony nowy przedmiar i kosztorys jak również nowa Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia, które pozwolą wyłonić nowego wykonawcę zadania.

Łukasz Koleśnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.