Koniec papierowych biletów KZK GOP! Korzystanie z karty ŚKUP nie jest łatwe

Czytaj dalej
Fot. lucyna nenow
Kamila Rożnowska

Koniec papierowych biletów KZK GOP! Korzystanie z karty ŚKUP nie jest łatwe

Kamila Rożnowska

Papierowych biletów okresowych w KZK GOP już nie ma. Chcąc jeździć komunikacją miejską z biletem krótko- i długookresowym, trzeba mieć kartę ŚKUP. Korzystanie z karty wygodne nie jest. Mając bilet miesięczny i tak trzeba pamiętać o jego kasowaniu.

AKTUALIZACJA 2 MAJA
Złe wiadomości dla pasażerów KZK GOP.
SYSTEM ŚKUP NIE DZIAŁA

Chcemy tego czy nie, ale do Śląskiej Karty Usług Publicznych trzeba się będzie w końcu przekonać. Oczywiście wówczas, kiedy musimy korzystać z komunikacji miejskiej i podróżować z krótko- lub długookresowymi biletami. KZK GOP podjął decyzję, że od 1 maja z obiegu będą wycofywane tradycyjne bilety papierowe.

Chodzi o bilety 24- i 48-godzinne, 5-, 7- i 14-dniowe, bilety wakacyjne, miesięczne na okaziciela i kwartalne. Jednorazowe mają pozostać, a imienne bilety miesięczne wycofane zostaną w innym terminie.

Czy KZK GOP powinien utrzymać papierowe bilety?

Decyzja przewoźnika nie powinna dziwić. Projekt „Śląska Karta Usług Publicznych” pochłonął 190 mln zł, z czego 82,5 mln zostało dofinansowane z unijnej dotacji. Bruksela jednak postawiła warunek: do końca tego roku ze spersonalizowanym ŚKUP-em musi jeździć 150 tys. osób. Do tej pory wszystkich kart wydano... 34 tysiące. Problemem jest też spadające zainteresowanie mieszkańców regionu wyrobieniem tej karty. Aby spełnić wymogi unijnej dotacji, mieszkańcy zostaną niejako przymuszeni do „pokochania” karty. A samo korzystanie z niej do najwygodniejszych należeć nie będzie.

Nie chodzi tylko o sposoby wyrobienia karty spersona-lizowanej, która wyposażona jest w nasze zdjęcie. Plusem jest to, że jeśli fotografii nie posiadamy, to możemy ją wykonać za darmo w Punkcie Obsługi Pasażera.

Kiedy już kartę ŚKUP otrzymamy, wcale łatwiej nie będzie. Chodzi o budzący kontrowersje obowiązek każdorazowego rejestrowania swojego wejścia do autobusu lub tramwaju (odbicie karty przy wyjściu z pojazdu uprawnia do 5-procentowej zniżki przy zakupie następnego biletu. W ten sposób musimy zarejestrować 95 proc. swoich przejazdów). Obowiązek ten dotyczy również biletów miesięcznych na nielimitowaną liczbę przejazdów.

- Dla osób takich jak ja, która dojeżdża do pracy trzema autobusami w jedną stronę, oznacza to minimum sześciokrotne posłużenie się kartą w ciągu dnia, zakładając, że nie będę sygnalizowała wysiadania z autobusu - napisała w liście do naszej redakcji czytelniczka Lucyna. - To kłóci się z ideą posługiwania się biletem miesięcznym, który z założenia ma gwarantować nie tylko niższe koszty w porównaniu z biletami jednorazowymi, ale również wygodę. Wygoda polega również na tym, że nie muszę codziennie pamiętać o wielokrotnym kasowaniu biletów - dodaje pani Lucyna.

Model „check in - check out” obowiązuje również w PKM Jaworzno, gdzie od 2005 roku działa Elektroniczna Karta Miejska (od 2008 roku na karcie kodowane są bilety jednorazowe). Potrzeba rejestrowania swojego wejścia i wyjścia do autobusu obowiązuje tylko i wyłącznie w przypadku biletów jednorazowych, biletów średnio- i długookresowych nie trzeba dodatkowo „kasować”.

Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP, odpowiada, że system ŚKUP nie jest prostym przełożeniem biletu papierowego na elektroniczny i ma służyć również do zarządzania komunikacją. Chodzi np. o zbieranie danych, które mogą zostać wykorzystane do modyfikowania rozkładów jazdy.

Czy zatem osoba posiadająca ważny bilet miesięczny na nielimitowaną liczbę przejazdów, ale nierejestrująca swojego wejścia do komunikacji miejskiej, może dostać mandat? Pani rzecznik nie odpowiada wprost, że tak, ale dodaje, że zgodnie z taryfą musimy spełnić te dwa warunki. Wniosek? Musimy zmienić swoje przyzwyczajenia.

Fakty na temat ŚKUP

Spersonalizowaną kartę ŚKUP można wyrobić wyłącznie w Punkcie Obsługi Klienta lub wysyłając wniosek przez internet. Karta spersonalizowa-na wyposażona jest w zdjęcie typu legitymacyjnego. Fotografie możemy przynieść ze sobą do POK lub wysłać wraz z wnioskiem internetowym. Jeśli nie posiadamy zdjęcia, fotografie można wykonać bezpłatnie w POK. Dodajmy, że wysyłając wniosek przez internet musimy uiścić 20-złotową opłatę, która zasili później naszą kartę.

Składanie wniosku w POK nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Kartą spersonalizowaną może posługiwać się wyłącznie pasażer, na którego nazwisko została wyrobiona. Można na niej od razu zakodować wszystkie przysługujące nam ulgi.

Karty niespersonalizowane nie posiadają zdjęcia i są wydawane „od ręki” w Punktach Obsługi Pasażera, Klienta, automatach ŚKUP lub punktach doładowań. Kaucja zwrotna za kartę wynosi 20 zł.

Korzystając ze ŚKUP musimy pamiętać o rejestrowaniu swojego wejścia do komunikacji miejskiej, nawet jeśli kupiliśmy bilet miesięczny na nielimitowaną liczbę przejazdów. Jeśli dodatkowo zarejestrujemy 95 proc. swoich wyjść z autobusu, możemy liczyć na 5-procentową zniżkę przy zakupie kolejnego biletu.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Kamila Rożnowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.