Kolędy na Boże Narodzenie. Co Dzieciątku śpiewają aniołowie i ludzie?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Wikipedia
Krzysztof Ogiolda

Kolędy na Boże Narodzenie. Co Dzieciątku śpiewają aniołowie i ludzie?

Krzysztof Ogiolda

„Cicha noc”, najpopularniejsza kolęda na świecie, ma w tym roku 200 lat. Jedna z najstarszych polskich pieśni o Bożym Narodzeniu „Chrystus się nam narodził” przeszła do historii jako kolęda z Opola.

Stille Nacht, heilige Nacht, czyli „Cicha noc, święta noc” została przetłumaczona na ponad 300 języków i narzeczy. Według związanej z nią legendy, powstała dlatego, że w kościele św. Mikołaja w alpejskiej wiosce Oberndorf w 1818 roku zepsuły się ponadgryzane przez myszy organy. Żeby mimo awarii instrumentu nadać odpowiednią oprawę nocnej mszy św., tamtejszy wikary, ks. Josef Mohr sięgnął po napisany dwa lata wcześniej tekst i pokazał go organiście i nauczycielowi muzyki Franzowi Gruberowi.

  • Polskie kolędy powstawały czasem w szczególnych okolicznościach. Poznajcie ich historię.
Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.