Tomasz Wersocki

Koalicja raczej bez PiS. Jaki układ sił w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego po wyborach?

Koalicja raczej bez PiS. Jaki układ sił w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego po wyborach? Fot. Grzegorz Olkowski
Tomasz Wersocki

Koalicja Obywatelska wygrała najprawdopodobniej wybory do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Bardzo możliwe, że będzie w nim ponownie rządzić wraz z PSL.

Według pierwszych danych sondażowych, Kujawsko-Pomorskie jest wśród siedmiu województw, w których wybory do sejmików wygrała Koalicja Obywatelska, tworzona przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną i Inicjatywę Polską. Pozostałe regiony to: Wielkopolska, Opolskie, Warmińsko-Mazurskie, Lubuskie, Zachodnio-Pomorskie i Pomorskie.

Wysoki wynik w sondażu w skali kraju PSL (16,6 procent) rysuje szansę, że w samorządzie województwa kujawsko-pomorskiego ta partia będzie współrządzić. Bez niej zapewne nie uda się utworzyć koalicji sprawującej władzę w naszym regionie. Z kim się w niej znajdzie? Wydaje się, że PSL-owi znacznie bliżej do KO. Choćby dlatego, że z tworzącą KO Platformą Obywatelską współrządził województwem kujawsko-pomorskim przez kilka kadencji, w tym w minionej w latach 2014-2018.

Nie można też zapomnieć o ostrych atakach PiS na PSL w kampanii wyborczej. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wykluczał koalicję swojej partii z partiami antysamorządowymi, a za taką uznawał PiS. W tej sytuacji najbardziej realne są rządy w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego koalicji KO-PSL. Potwierdzają to słowa posła Tomasza Lenza, szefa PO w województwie.

Wstępne wyniki wyborów do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego pokazują, że Koalicja Obywatelska te wybory wygrała - mówi Tomasz Lenz. - Razem z PSL będziemy tworzyć większość w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. To dowód na to, że te 12 lat rządów PO i PSL to były dobre lata, że marszałek Piotr Całbecki robi dobrą robotę dla województwa.

Czy koalicja KO-PSL może być uzupełniona, np. o radnych Kukiz’15 czy SLD? Jeśli już, to o tę drugą partię. Tyle że SLD wedle sondażowych danych uzyskała w skali kraju 5,7 procent. To niewiele ponad próg wyborczy. Nie wiadomo więc, czy i w których województwach wprowadzi do sejmików swoich ludzi i ilu ich będzie.

A kto może być kandydatem koalicji KO-PSL na marszałka? Kandydata desygnuje ugrupowanie z większym poparciem. Jeśli wyniki sondażowe się potwierdzą, to kandydatem KO na marszałka będzie Piotr Całbecki, pełniący tę funkcję od 2006 roku.

Jak będzie funkcjonować przyszły sejmik, dowiemy się we wtorek i środę. Nie zgodzimy się na dzielenie regionu na tych z lewa i z prawa. Region jest po to, żeby scalać - mówi Piotr Całbecki. Najwcześniej we wtorek mają być znane oficjalne wyniki wyborów do sejmików województw.

Tomasz Wersocki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.