Klik, klik i już wiesz, gdzie w Gorzowie jest najtańsze paliwo

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Klik, klik i już wiesz, gdzie w Gorzowie jest najtańsze paliwo

Tomasz Rusek

- Nie chcę, by nasze baki były skarbonkami bez dna - tłumaczy kierowca Paweł Zygmunt. Chce stworzyć darmową aplikację na komórki, która będzie wskazywać stacje z tanim paliwem.

Odpalasz telefon, klikasz raz palcem i już wiesz, gdzie dziś najtaniej zatankujesz w Gorzowie. Tak ma działać ten program!

P. Zygmunt cenami paliwa w Gorzowie interesuje się od... kiedy musi tankować. A tak mocniej od sierpnia 2015 r., kiedy zaczął społecznie prowadzić na facebooku profil „Tańsze paliwo w Gorzowie”. Idea była i jest prosta: kierowcy przysyłają mu stawki za benzynę, olej i gaz na stacjach w swojej okolicy, a on co tydzień robi zestawienie, w którym prezentuje wyniki w przejrzystej tabeli. Każdy widzi, gdzie jest najtaniej. W do dziś sporządził już ponad 80 takich rankingów. Ma niemal 4 tys. fanów, a niektóre rankingi trafiają nawet do 20 tys. internautów. Innymi słowy: przez niemal dwa lata udowodnił, że zna się na tym i nie chodzi mu o zyski, tylko o pomaganie innym.

Dajesz i bierzesz

Teraz wymyślił dodatkowe ułatwienie: aplikację na telefon. Już ma wszystko w głowie. Jednak żeby ją stworzyć, potrzebuje pomocy internautów. Zaraz rusza z internetową - a jakże - zbiórką na uruchomienie programu. Szczegóły znajdziecie na jego paliwowym profilu.

- Jak ma to działać? - pytam.
- Aplikacja będzie darmowa. Jej ściągnięcie też. Użytkowanie również. Do tego ma być proste i intuicyjne. Wystarczy kliknąć, by zobaczyć aktualne dane o cenach paliw na poszczególnych stacjach. I wybrać tą, która ma najlepsze stawki - wyjaśnia P. Zygmunt.

Dodatkowo zarejestrował Stowarzyszenie Kierowców Ekodrive. Po co? To też większy plan. Gorzowianin chce zebrać ekipę kierowców, którzy wspólnie będą pomagać sobie i innym. Choćby w walce o wyższe odszkodowania czy lepsze warunki ubezpieczeń i likwidacji szkód itp. - Im nas będzie więcej, tym nasz głos będzie lepiej słyszalny i ważniejszy - tłumaczy gorzowianin. I podaje przykład: już jedna ze stacji daje zniżki tym, którzy powołają się na „Tańsze paliwo w Gorzowie”. Czyli warto się organizować!

Rąbanie po kieszeni

Co na to sami kierowcy? - Pomysł świetny. Jesteśmy rąbani po kieszeni każdego dnia. U nas „najtańsze” stacje marketowe mają stawki taki, jak „drogie” sieciowe w Zielonej Górze - mówi Robert Wikarek, którego spotykamy koło fiata na parkingu przy Wełnianym Rynku.

Z kolei pan Radosław (po 60., wysiada z suzuki) docenia inicjatywę. - Miło, że się komuś chce pomagać! Ja co prawda jeżdżę niewiele, ale np. przed wyjazdem do bliskich pod Piłą zawsze szukam tańszej stacji, bo wtedy na dużym tankowaniu jednak można zaoszczędzić - przyznaje.

Przypomnijmy: jeszcze 10 lat temu ceny pali w Gorzowie należały do najwyższych w kraju. I do tego dziwnym trafem były... identyczne co do grosza. Jednak ówczesnemu rzecznikowi praw konsumentów Andrzejowi Wawrzyńskiemu nie udało się udowodnić stacjom zmowy paliwowej.

Stawki spadły po otwarciu stacji przy Tesco i Intermarche oraz przy PKS-ie i przy komendzie policji. Choć dalej są wyższe niż np. w Zielonej Górze.

Warto wiedzieć

Ranking stacji paliw na profilu „Tańsze paliwo w Gorzowie” powstaje wyłącznie dzięki internautom.
Wysyłają oni panu Pawłowi w ciągu tygodnia wiadomości lub tylko zdjęcia pylonów z cenami (i ze wskazaną lokalizacją). On je wszystkie zbiera, grupuje, opisuje i potem prezentuje w przejrzystej tabelce. Zawsze w piątek. W ostatnim rankingu (z 17 marca) zarówno olej napędowy jak i bezołowiowa 95 najtańsze były na stacji Ośrodka Transportu Leśnego. Za to gaz LPG najniższą cenę miał na stacji Lampogas Spatherm.

Nie tylko Gorzów

W ostatnim zestawieniu były też ceny paliw z: Barlinka, Dobiegniewa, Kostrzyna, Myśliborza, Strzelec Krajeńskich, Ośna, Renic, Słubic i Sulęcina. - Jak widać o tańsze paliwo walczą nie tylko gorzowianie, ale też mieszkańcy innych miast - mówi P. Zygmunt.

Według statystyk gorzowskiego magistratu (dane na 31 grudnia 2016 r.) w mieście jest 37.345 samochodów osobowych na benzynę, 20.871 na olej napędowy, a 7.353 aut osobowych jeździ na gaz.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.