Leszek Kalinowski

KLENICA. Prowadzi dom dziecka i... terapię dla uzależnionych

Siostra Aniela Izabela Kucińska Fot. MARIUSZ KAPAŁA Siostra Aniela Izabela Kucińska
Leszek Kalinowski

Dyrektor Domu Dziecka w Klenicy jest niesamowitą osobą, pełną ciepła, zaangażowania, pomysłów - słyszymy od pracowników placówki, którą kieruje siostra Aniela, czyli Izabela Kucińska.

Choć w Lubuskim jest od trzech lat, szybko zyskała sobie szacunek i uznanie. Nie tylko pracowników, mieszkańców Klenicy, ale także pracowników i pacjentów Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnień w Zielonej Górze.

Pochodzi z Żyrardowa koła Warszawy. W Zgromadzeniu Sióstr Maryi Niepokalanej jest od 30 lat (Zgromadzenie powstało w połowie XIX w. we Wrocławiu, by nieść pomoc dziewczętom, znajdującym się w trudnej sytuacji; z czasem misja rozszerzyła się o: pracę wychowawczą w przedszkolach i szkołach, służbę chorym w szpitalach, domach seniorów i domach opieki społecznej).

Zanim Izabela Kucińska złożyła śluby, odbyła pół roku kandydatury, pór roku postulatu w Branicach, potem dwa lata nowicjatu we Wrocławiu. Była pewna, że chce kroczyć tą drogą… I pracować z ludźmi. Z dziećmi, młodzieżą, seniorami. W Wieliczce, Raciborzu. Wszędzie tam, gdzie była taka potrzeba. Bo, jak przyznaje siostra Aniela, nie wie, gdzie i ile czasu będzie przebywać. To zależy od przełożonej, czyli prowincjalnej. To ona skierowała ją do Domu Dziecka z Klenicy. Do placówki, która wcześniej była ośrodkiem dla dzieci upośledzonych. Potem, gdy utworzono tu dom dziecka, przyjechali podopieczni z całej Polski. Dziś przebywa w placówce 17 dzieci. Wszystkie z Lubuskiego.

- Najmłodsze ma siedem lat, najstarsza podopieczna studiuje we Wrocławiu - mówi dyrektorka placówki w Klenicy.

Niektóre dzieci są regularnie odwiedzane przez rodziców czy bliskich z rodziny. Inne przeciwnie. Weekendy i święta spędzają w Domu Dziecka.

Siostra chwali podopiecznych. Choć bardzo poranione w życiu, potrafią wykazać się odpowiedzialnością, życzliwością wobec innych ludzi, pomagać sobie nawzajem.

- Kiedy pojechaliśmy na kolonię, właściciel ośrodka bardzo się zdziwił. Bo nasze dzieci, gdy tylko wstały z łóżek, od razu zabrały się za porządkowanie placówki - podkreśla Izabela Kucińska. - Nasze dzieci są nauczone, że muszą sobie same ugotować, wyprać, wyprasować, posprzątać pokój.

Jeśli studiują lub się uczą, mogą w Domu Dziecka mieszkać do 26. roku życia. Gdy opuszczają to miejsce, różnie reagują. Jedne chętnie tu wracają, inne - zrywają wszelkie kontakty. Chcą zapomnieć, że kiedyś zostały porzucone, zranione…

Siostra podkreśla, że choć nie była tu znaną osobą, wszyscy - jej i dzieciom - chętnie pomagali. Swiss Krono dało panele podłogowe do całego budynku, IKEA - meble. Gedia zatrudnia podopiecznych.

- Z przejawami życzliwości spotykamy się niemal każdego dnia. Gdy wychodziliśmy z kościoła, mieszkańcy zaproponowali, że wezmą najmłodszego chłopca na sanki czy na spacer - przypomina siostra, która nie tylko w Domu Dziecka oddaje swoje serce.

Dyrektorka w Klenicy chwali też swoją kadrę. Zespół jest zgrany i się uzupełnia. Dwie siostry, pozostałe osoby to świeccy pracownicy, kobiety, mężczyźni.

- Dzięki temu dzieci spotykają się z różnymi osobowościami. Mają wybór, komu chcą zaufać, zwierzyć się - zauważa Izabela Kucińska.

Pracownicy chwalą siostrę. Podkreślają, że potrafi kierować zespołem, ma podejście do dzieci i potrafi zdziałać cuda. Nawet w sytuacjach, które wydają się niemożliwe do załatwienia...

Kiedy znalazła się w Klenicy, uznała, że prowadzenie Domu Dziecka to nie wszystko, co mogłaby robić. Nie tylko dzieciom chciała pomagać. Ale także dorosłym z problemami z nałogami.

Już wcześniej pracowała także z alkoholikami. Zawsze interesowało ją, dlaczego ci ludzie popadają w takie uzależnienie? Dlaczego rodzina je kryje? Jak można im pomóc? Na te i wiele innych pytań szukała odpowiedzi. Ukończyła Studium Terapii Uzależnień i Współuzależnień Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracowała w zespole interdyscyplinarnym, w komisji do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych… Skierowana do Lubuskiego, wiedziała, że wcześniej czy później zacznie tęsknić do pracy z uzależnionymi...

Zgłosiła się do Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnień w Zielonej Górze. Powiedziała, że chce pracować jako wolontariusz. Kadra, pacjenci na początku trochę dziwnie patrzyli na siostrę… Choć wydawało się, że dyrektor WOTUiW od razu na nią stawia. Szybko i pozostali przekonali się, że jest właściwą osobą na właściwym miejscu. Po półtora roku wolontariatu otrzymała propozycję zatrudnienia.

- Bardzo się cieszę, że mogą pracować z tymi ludźmi. Często są mocno obciążeni zawodowo - podkreśla siostra Aniela. - Okazują się wspaniałymi osobami. Choć powszechnie odnosimy się do nich z pogardą, wciąż nie rozumiejąc, że to przecież choroba.

W jaki sposób dostaje się do Zielonej Góry, by prowadzić terapie?

- Na szczęście są autobusy. Bo co prawda mam prawo jazdy od 1997 roku, ale nie jeżdżę samochodem - przyznaje Izabela Kucińska.

W jaki sposób odpoczywa i naładowuje się pozytywną energią, którą przekazuje potem innym ludziom w codziennej pracy?

Kiedy tylko ma jakąś chwilę wolnego, lubi posiedzieć sobie w kaplicy albo wziąć psa i pójść z nim na spacer po polach i łąkach.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.