Kierowco! Sprawdź światła w aucie, bo stracisz dowód

Czytaj dalej
Mariusz Parkitny,Małgorzata Klimczak

Kierowco! Sprawdź światła w aucie, bo stracisz dowód

Mariusz Parkitny,Małgorzata Klimczak

Policjanci od soboty dokładniej przyglądają się reflektorom naszych samochodów.

Akcja „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo” zaczęła się w sobotę rano od kontroli na Szosie Stargardzkiej.

Okazuje się, że choć po drogach jeździ coraz więcej nowszych aut, to oświetlenie samochodów wciąż pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Potwierdzają to statystyki.

W grudniu 2016 r. na drogach zachodniopomorskiego doszło do 53 wypadków drogowych z udziałem pieszych, w czerwcu tego samego roku było ich 19.

Światła mijania wielu aut są źle wyregulowane i oślepiają, lub pogarszają widoczność. Kierowcy jeżdżą ze spalonymi żarówkami i zepsutymi instalacjami elektrycznymi.

- Oświetlenie aut jest problemem. Policjanci codziennie zwracają uwagę na światła kierowców, ale teraz działania będą bardziej intensywne. Jesienią i zimą prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia, zwłaszcza przy występowaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych - wyjaśnia mł. insp. Grzegorz Sudakow, szef zachodniopomorskiej drogówki.

Policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny i wysłać kierowcę do stacji diagnostycznej.

Naczelnik Sudakow zwraca uwagę na kolejny problem. Po wprowadzeniu obowiązku całorocznej jazdy na światłach mijania, wielu kierowców zamontowało światła dzienne, które przestają pełnić swoją funkcję już przy niewielkim zachmurzeniu.

- Kierowcy za późno zmieniają światła dzienne na mijania. A przy włączonych dziennych wyłączone są tylne światła, co jest dodatkowym zagrożeniem na drodze, gdy się zachmurzy - dodaje Grzegorz Sudakow.

Problemy z oświetleniem aut potwierdzają diagności.

- Kierowcy po samodzielnej wymianie żarówek nie przyjeżdżają na kontrolę, a powinni. Coraz częściej montowane jest chińskie oświetlenie, które nie ma jakości fabrycznego. W starszych autach jest problem z matowieniem reflektorów. Niektórzy montują reflektory z wersji angielskiej, co powoduje oświetlenie lewej zamiast prawej strony jezdni - wylicza Sławomir Siwek, diagnosta z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów nr 017 w Szczecinie.

Policjanci sprawdzali czy kierowcy jeżdżą z prawidłowym oświetleniem w samochodzie

W sobotę od wczesnych godzin porannych policjanci ze szczecińskiej drogówki przeprowadzali kontrole samochodów

Policjanci kontrolowali samochody w ramach ogólnopolskiej kampanii „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo”.

Jedna z kontroli odbywała się od godz. 7 do 10 na Szosie Stargardzkiej.

- Dokonujemy kontroli sprawności oświetlenia i zdarzają się nieprawidłowości - mówi mł. asp. Krystian Dębiczak. - Koledzy podczas badań w ciągu kilku godzin wystawili jeden mandat i zatrzymali jeden dowód rejestracyjny za brak homologacji.

W sobotni poranek ruch na drodze był niewielki, ale padający deszcz i lekka mgła sprawiały, że odpowiednie oświetlenie na drodze było szczególnie ważne.

- W mnie chyba wszystko w porządku - mówi jeden z kierowców zatrzymanych do kontroli.

Rzeczywiście wszystko było w porządku, ponieważ policjanci po sprawdzeniu świateł nie zatrzymywali kierowcy.

Często kierowcy nie mają świadomości, że światła działają nieprawidłowo i jeżdżą nieświadomie powodując zagrożenie na drodze. Jeżeli ktoś nie jest pewny czy światła w jego samochodzie działają prawidłowo może to sprawdzić w punkcie w Zespole Szkół Samochodowych w Szczecinie przy ul. Klonowica 14.

Kampania realizowana jest w celu zwrócenia uwagi na występujące w okresie jesienno - zimowym zagrożenia związane z uczestnictwem w ruchu drogowym pojazdów z niesprawnym lub nieprawidłowym oświetleniem, a tym samym propagowanie zasady „widzieć i być widocznym” w relacjach pieszy - pojazd.

Mariusz Parkitny,Małgorzata Klimczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.