Kate i William jadą do Polski. Będzie wizyta w teatrze i bal

Czytaj dalej
Maria Olecha-Lisiecka

Kate i William jadą do Polski. Będzie wizyta w teatrze i bal

Maria Olecha-Lisiecka

17 i 18 lipca brytyjska para książęca wraz z dziećmi będzie gościła pierwszy raz w Polsce. Pierwszy dzień spędzi w Warszawie, a drugi - w Gdańsku. Potem pojadą do Niemiec. Początkowo w planach Kate i Wiliama był Kraków, jednak Teatr Szekspirowski jest atutem i walorem Gdańska. Co jeszcze para zobaczy i zwiedzi w naszym kraju?

Książę i księżna nie mogą się doczekać podróży do Polski i Niemiec. Są zachwyceni ekscytującym i zróżnicowanym programem, który został przygotowany. Postanowili, że ich dzieci będą podróżować z nimi - ta wiadomość podana przez Pałac Kensington (oficjalną rezydencję rodziny królewskiej w Londynie) na Twitterze zelektryzowała w poniedziałek fanów brytyjskiej rodziny królewskiej. Dotychczas była mowa o tym, że 17 lipca książę William i księżna Kate przyjadą do Polski sami. Rodzina będzie gościć w naszym kraju dwa dni. 19 lipca rano poleci do Niemiec. Podróż do Polski i Niemiec zakończy 21 lipca.

To będzie pierwsza oficjalna wspólna wizyta pary książęcej w Polsce i Niemczech. Latem zeszłego roku książę William był w Niemczech oficjalnie, ale sam. Nic zatem dziwnego, że zainteresowanie mediów i Polaków jest ogromne. Książęca rodzina jest uwielbiana na całym świecie. Stylizacje księżnej Kate są natychmiast komentowane na najważniejszych światowych serwisach o modzie. Księżna Cambridge stała się ikoną stylu. Dlaczego? Bo jak mówi stylistka Tatiana Szczęch, jej stylizacje są ultrakobiece.

- Ale nade wszystko zachwycają swobodą, z jaką nosi je ich właścicielka. W ogóle nie kojarzą się z uniformem dyktowanym dress code’em, choć oczywiście z owym kodem są zgodne - podkreśla Tatiana Szczęch.

Para książęca chce poznać Polaków
17 lipca para książęca przyleci do Warszawy. - Podobnie jak przy poprzednich wizytach, Ich Królewskie Wysokości prosiły, aby program podróży umożliwiał poznanie wielu osób i najważniejszych miejsc w obu krajach. Oprócz spotkań z liderami biznesu, głowami państw i przedstawicielami rządów, książę i księżna bardzo cenią sobie każdą okazję do spotkań z młodymi ludźmi - czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie internetowej brytyjskiej rodziny królewskiej.

Dlatego też program wizyty w naszym kraju został drobiazgowo zaplanowany. W Pałacu Prezydenckim parę książęcą powita prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. W planach jest zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie Kate i William spotkają się z weteranami i wspólnie zapalą świeczkę ku czci osób poległych podczas powstania.

Dla książęcej pary to ważne miejsce. - Polski opór został pokonany po 63 dniach walki, ale w historii zapisał się jako największe powstanie zbrojne jakiegokolwiek europejskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej - podaje strona rodziny królewskiej.

Bal w Łazienkach na 600 osób
Następnie Kate i William udadzą się do Warsaw Spire, gdzie będą na nich czekać młodzi przedsiębiorcy. Ma to być symboliczne otwarcie „mostu Warszawa-Londyn”, który pomoże małym polskim przedsiębiorstwom uzyskać unikalne możliwości w Londynie i uczynić je globalnymi graczami.

Na zakończenie warszawskiej części wizyty w Polsce książęca para zawita do Łazienek Królewskich, gdzie w Oranżerii odbędzie się przyjęcie z okazji urodzin królowej Elżbiety II. To tutaj książę William wygłosi prze-mówienie do zebranych gości, które pewnie będzie transmitowane przez wszystkie największe telewizje na świecie. Gospodarzem przyjęcia będzie Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

Jeśli planują Państwo urlop nad polskim morzem w trzecim tygodniu lipca, wakacje mogą się okazać wyjątkowe. Nieprędko bowiem będzie okazja, aby zobaczyć na żywo parę książęcą. 18 lipca książę William i księżna Kate wraz z dziećmi: George’em i Charlotte będą zwiedzać Gdańsk.

- Czekamy na sygnał z pałacu. Bardzo byśmy chcieli, aby mieszkańcy, turyści i wszyscy goście, którzy odwiedzą tego dnia Gdańsk, mieli okazję zobaczyć parę książęcą, ale mamy świadomość wymogów bezpieczeństwa - mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prezydenta Gdańska. - Dlatego też ostateczny kształt programu, kwestia dostępności najważniejszych osób, możliwości zobaczenia ich z bliska może być ograniczona przez służby odpowiedzialne za zapewnienie im bezpieczeństwa - dodaje.

Spacer po gdańskiej starówce
Kiedy 3 marca 2017 r. Pałac Kensington podał informację, że para książęca odwiedzi Polskę, wiadomo było, że przyleci do stolicy. Spekulowano także o wizycie w Krakowie. Tymczasem drugą destynacją pary książęcej w Polsce będzie Gdańsk.

- Powodem przyjazdu do Gdańska jest fakt, że na trasie pary książęcej zawsze znajdują się najważniejsze i najbardziej reprezentatywne miejsca danego kraju - mówi Maciej Buczkowski, dyrektor Kancelarii Prezydenta w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Na pewno nie bez znaczenia było długoletnie wsparcie księcia Karola dla idei powstania Teatru Szekspirowskiego - dodaje.

O dużym zaangażowaniu księcia Karola w powstanie tegoż teatru mówi także Magdalena Hajdysz, rzeczniczka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Tak naprawdę to profesor Jerzy Limon, dyrektor Teatru Szekspirowskiego, jest osobą, która sprawiła, że przedstawiciel rodziny królewskiej, książę Karol, jest partnerem idei jego utworzenia. Zainteresował go i sprawił, że książę Karol odwiedził Gdańsk, kiedy teatr był jeszcze placem budowy. To wsparcie było ważne. Naturalną konsekwencją związku księcia Karola z naszym teatrem są planowane odwiedziny pary książęcej, z czego bardzo się cieszymy - podkreśla Magdalena Hajdysz.

W teatrze Kate i William mają, według planu, spędzić prawie godzinę. - Postaramy się pokazać im jak najwięcej: ruchome platformy, widownię, scenę, wszystko w formie artystycznej, aktorzy będą w przepięknych strojach. Postaramy się ich zaskoczyć - opowiada z uśmiechem Magdalena Hajdysz.

Pierogi i wódka, czyli degustacja
Zanim jednak para książęca odwiedzi Teatr Szekspirowski, wcześniej zwiedzi miasto. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz będzie gospodarzem spotkania z księciem i księżną Cambridge w Dworze Artusa. Pójdą również razem na spacer po Długim Targu, podczas którego para pozna nieco historię miasta, dowie się o bursztynie (Gdańsk jest Światową Stolicą Bursztynu) czy wódce Goldwasser. Planowana jest również degustacja... pierogów. Ale nie tylko.

- Myślimy o charakterystycznym dla grodu nad Motławą Goldwasserze - uśmiecha się Maciej Buczkowski.

Ta „miejska” część wizyty ma potrwać około 45 minut. Następnie Kate i William odwiedzą Europejskie Centrum Solidarności. - Para będzie zwiedzała wystawę stałą ECS, następnie złoży kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 - mówi Magdalena Mistat, kierownik Działu Promocji i PR w Europejskim Centrum Solidarności. Potwierdza, że planowane jest również spotkanie z prezydentem Lechem Wałęsą.

Co ważne, drugi dzień swojej podróży para książęca rozpocznie od wyjazdu do byłego obozu koncentracyjnego w Stutthof. Potem będzie Gdańsk. Wizyta w Teatrze Szekspirowskim ma być ostatnim punktem w Polsce. Stamtąd para wróci na nocleg do Warszawy. 19 lipca rano poleci do Berlina.

William Arthur Philip Louis, zwany księciem Williamem, urodził się 21 czerwca 1982 roku w Londynie. Jest synem księcia Karola i Diany Spencer, potomkiem dynastii Windsorów. Nosi tytuł księcia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, księcia Cam-bridge oraz hrabiego Strathearn i barona Carrickfergus. Ma brata - księcia Harry’ego.
Catherine Elizabeth Middleton jest księżną Cambridge. Urodziła się 9 stycznia 1982 roku w Reading. Para książęca wzięła ślub 29 kwietnia 2011 roku. Mają dwoje dzieci: prawie 4-letniego księcia George'a i 2-letnią księżniczkę Charlotte.

Maria Olecha-Lisiecka

Jestem dziennikarką Dziennika Zachodniego od 2008 roku. Piszę o Śląsku, a szczególnie o Gliwicach, w których się urodziłam i Zabrzu, w którym mieszkam, ale także o inwestycjach, drogach, kulturze i książkach. Bo książki to moja wielka pasja od wielu lat, dlatego w Dzienniku Zachodnim mam program wideo o książkach Prolog. Jestem lokalną patriotką. Kocham góry, słucham Iron Maiden, oglądam ligę angielską. Uważam, że kobieca strona piłki, czyli futbol od kuchni, jest często ciekawsza od tego, co dzieje się na boisku. Relaksuję się czytając i gotując.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.