Kartę ŚKUP łatwo zgubić. Jak wyrobić sobie nową?

Czytaj dalej
Fot. Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek

Kartę ŚKUP łatwo zgubić. Jak wyrobić sobie nową?

Magdalena Mikrut-Majeranek

Zagubioną lub skradzioną kartę należy zablokować lub zastrzec Blokadę można zdjąć tylko w POK, jeśli karta się odnajdzie.

Śląska Karta Usług Publicznych miała usprawnić komunikację, obniżyć ceny biletów i jako elektroniczna portmonetka zastąpić kartę płatniczą. To tyle teorii, ponieważ w praktyce wszystko wygląda zupełnie inaczej. Pasażerowie korzystający z okresowych biletów elektronicznych - niezależnie od tego, czy są to bilety z nielimitowaną liczbą przejazdów, czy z limitem - muszą odbijać kartę przy każdym wejściu i wyjściu z autobusu czy tramwaju.

- To bardzo irytujące. Przymus odbijania okresowego biletu to znęcanie się nad pasażerami - komentuje Maciej Jasiński z Bytomia.

Nieustanne wyjmowanie i chowanie karty może doprowadzić do jej zgubienia. Zdarzają się także kradzieże kart. Co wówczas należy zrobić?

Zobaczcie, ile mamy kart


Create line charts

- W przypadku zgubienia karty należy złożyć dyspozycję blokady bądź zastrzeżenia. Można tego dokonać w Punkcie Obsługi Klienta lub w Punkcie Obsługi Pasażera. Kartę spersonalizowaną zablokujemy także telefonicznie lub na Portalu Klienta (portal.karta-skup.pl - red.), a niespersonalizowaną przez Portal Klienta - wyjaśnia Anna Koteras, rzeczniczka prasowa KZK GOP. Warto dodać, że blokada karty jest odwracalna, natomiast jej zastrzeżenie - nieodwracalne. Jeśli użytkownik odzyska kartę, którą uprzednio zablokował, może ją odblokować jedynie w Punkcie Obsługi Klienta. W przypadku zaginięcia karty ŚKUP tam też należy złożyć wniosek o wydanie duplikatu.

- Jeżeli składamy wniosek o wydanie duplikatu, karta, którą zgubiliśmy, zostaje zastrzeżona i nawet w przypadku jej odnalezienia nie będzie można z niej skorzystać - dodaje Anna Koteras.

Koszt wydania duplikatu karty ŚKUP wynosi 20 zł. - Jeżeli karta uległa zniszczeniu nie z winy użytkownika, duplikat zostanie wydany bezpłatnie - dodaje Koteras.

Do odblokowania karty jest konieczny dowód tożsamości (spersonalizowana) lub dokument potwierdzający jej wydanie (niespersonalizowana). Jak informuje KZK GOP, karta powinna zostać odblokowana w ciągu godziny. Jeśli zablokowana karta nie zostanie odblokowana w ciągu 90 dni, zostaje automatycznie zastrzeżona, a tym samym dezaktywowana.

- W przypadku wydania duplikatu karty na nową kartę zostaną przeniesione wszystkie uprawnienia na niej zapisane. Żaden bilet nie przepadnie - uspokaja rzeczniczka KZK GOP.

Magdalena Mikrut-Majeranek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.