Karnawał pod znakiem strachu

Czytaj dalej
Fot. Sven Hoppe
Aleksandra Gersz

Karnawał pod znakiem strachu

Aleksandra Gersz

Rozpoczął się słynny karnawał w Kolonii. Władze i mieszkańcy obawiają się powtórki ataków z sylwestra. Już doszło do ponad 20 incydentów.

Po incydentach, do których w sylwestra doszło w Kolonii (kilkaset kobiet zostało zaatakowanych na tle seksualnym lub rabunkowym przez grupy mężczyzn, głównie imigrantów), policja w tym mieście jest szczególnie czujna podczas rozpoczętego w czwartek ostatniego tygodnia karnawału. To jeden z najsłynniejszych karnawałów na świecie.

Jak podaje BBC, w hucznie obchodzonym karnawale w Kolonii co roku bierze udział blisko 1,5 mln ludzi. Mimo że w tym roku liczba bawiących się Niemców i turystów ma być mniejsza, m.in. z powodu deszczowej pogody, służby bezpieczeństwa zostały postawione w stan najwyższej gotowości. Bezpieczeństwa w tym mieście w zachodnich Niemczech pilnuje aż 2,5 tys. funkcjonariuszy. Po raz pierwszy policjanci skorzystają także ze specjalnych kamerek przyczepionych do mundurów. Dzięki nim będzie możliwe późniejsze odtworzenie nagrania z incydentów, co ułatwi identyfikację sprawcy przestępstwa.

W wielu miejscach w mieście zainstalowano kamery, a ciemne i odludne zaułki zostały specjalnie oświetlone. Jak dodaje TVN24, w Kolonii powstały specjalne punkty, w których kobiety mogą kupić gaz pieprzowy, oraz takie, do których mogą się zgłosić ofiary molestowania seksualnego potrzebujące pomocy.

Szczególne środki ostrożności podczas karnawału pokazują, że mieszkańcy i władze Kolonii wciąż nie mogą się otrząsnąć po sylwestrowych brutalnych atakach. Jedna z mieszkanek miasta, która była molestowana seksualnie w sylwestra, powiedziała BBC, że weźmie udział w zabawach, ale „z mieszanymi uczuciami”. - Zastanawiam się, czy coś takiego może się zdarzyć jeszcze raz - mówiła Niemka.

Niestety, mimo że karnawał dopiero się rozpoczął, już doszło do incydentów. Na policję w Kolonii do piątku zgłoszono 22 przypadki ataków na tle seksualnym. To więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku - powiedziała policja. Zatrzymano 190 osób. Nieznana jest ich tożsamość.

Aleksandra Gersz

Aleksandra Gersz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.