Norbert Ziętal

Już prawie 5 mln Polaków ma e-dowód. Po dwóch latach od wprowadzenia takiej możliwości

E-dowód posiada już prawie 5 mln Polaków. Fot. KPRM E-dowód posiada już prawie 5 mln Polaków.
Norbert Ziętal

4 719 400 Polaków ma e-dowód. Mijają dwa lata, odkąd polski rząd wprowadził dowód z warstwą elektroniczną. W tym czasie najwięcej e-dowodów odebrali mieszkańcy Mazowsza, Śląska i Wielkopolski. Podkarpackie jest w środku stawki województw.

4 marca 2019 r. pierwszy raz pojawiła się w Polsce możliwość złożenia wniosku o e-dowód.

Projekt budził wówczas sporo emocji, wielu wróżyło niepowodzenie przedsięwzięcia.

- Zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym” dokumentem tożsamości jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje są takie same – przypomina minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną.

Jakie są korzyści z posiadania e-dowodu?

Taki dokument umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w nim zabezpieczenia uniemożliwiają dostęp, bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu, do zapisanych na nim danych.

Wymiana „starych” dowodów na nowe nie jest obowiązkowa. Pomimo tego Polacy chcą mieć e-dowód.

- Przez te dwa lata wniosek o e-dowód złożyło niemal 5,1 miliona osób. Ponad 4,7 miliona Polaków ma już swój dokument. Pozostali wkrótce go odbiorą. To, co nas cieszy to fakt, że coraz więcej osób o nowy dokument wnioskuje przez internet. Ponad 1,6 miliona Polaków aktywowało swój nowy dokument, a to oznacza, że chcą i mogą korzystać z jego warstwy elektronicznej – mówi Zagórski

.

Na aktywację dowodu częściej decydują się kobiety, szczególnie z grupy wiekowej 31-50 lat (361 520). Mężczyźni w tym samym wieku też chętnie korzystają z tej możliwości (337 660). Na aktywację e-dowodu często decydują się także kobiety (309 890) i mężczyźni (291 100) w wieku 18-30 lat.

Wniosek o wydanie e-dowodu można złożyć w Internecie, poprzez www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.