Jeśli oblewają, to „matmę”

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Małgorzata Pieczyńska

Jeśli oblewają, to „matmę”

Małgorzata Pieczyńska

W województwie kujawsko-pomorskim 84 proc. uczniów zdało w tym roku maturę. To wynik zaledwie o 0,5 proc. gorszy od ich rówieśników w kraju. Tradycyjnie najsłabiej wypadła matematyka, najlepiej młodzież poradziła sobie z językami obcymi.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku właśnie podała ostateczne wyniki tegorocznych matur. W naszym regionie ogółem do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej i ustnej przystąpiło ponad 13,6 tys. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Z tego 2189 osób szukało swojej szansy podczas sierpniowych egzaminów poprawkowych.

Jak podaje OKE, wyniki matur w województwie niewiele odbiegają od średnich krajowych, i to może cieszyć. W naszym regionie egzaminy zdało bowiem 84 proc. uczniów, a w całej Polsce 84,5 proc. Nasi maturzyści najlepiej poradzili sobie z trzema językami obcymi. W przypadku francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego zdawalność wyniosła 100 proc., podczas gdy w kraju było to odpowiednio 98 proc., 99 proc. i 98 proc. W przypadku pozostałych przedmiotów na poziomie podstawowym wyniki są nieco poniżej średnich krajowych. Egzamin z języka polskiego zdało 97 proc. (kraj 98 proc.), z języka angielskiego 93 proc. (95 proc.), a języka niemieckiego 93 proc. (96 proc.). Tradycyjnie piętą Achillesową okazała się matematyka. W Kujawsko-Pomorskiem nie zdało jej 15 proc. maturzystów, a w kraju 14 proc. Statystyki pokazują też, że lepiej z królową nauk w naszym regionie poradzili sobie absolwenci liceów. Tu zdawalność wyniosła 88 proc. (kraj 90 proc.), z kolei w technikach 79 proc. (79 proc.). Podobną tendencję widać też w innych przedmiotach.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.