Jarosław Gowin pojawił się w Bydgoszczy [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Gowin
Agnieszka Domka-Rybka

Jarosław Gowin pojawił się w Bydgoszczy [zdjęcia]

Agnieszka Domka-Rybka

Jarosław Gowin poprosił wczoraj przedsiębiorców o opinie na temat, co rząd robi dla gospodarki. - Mamy duże obawy - padały głosy z sali.

Wczoraj przed południem wicepremier Jarosław Gowin spotkał się z przedsiębiorcami w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.

W trakcie spotkania podpisano Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii między trzema regionalnymi uczelniami - UKW, UTP i UMK. Ta deklaracja o współpracy ma zbliżyć naukę do biznesu, a konkretnie komercjalizować pomysły, które z uczelni wychodzą.

- Na pewno firmom jest dziś łatwiej w kontaktach z uczelniami niż pięć lat temu, ale naukowcy wciąż za bardzo żyją w swoim świecie i często nie zastanawiają się, czy to, co robią, będzie pożyteczne. Takie rozmowy zdecydowanie łatwiej prowadzi się w Osace czy Dubaju - podkreślił Emil Klucz, właściciel firmy Passio (doradztwo techniczne oraz dostawy komponentów dla branży elektronicznej).

Podpisanie wczorajszego porozumienia było pretekstem do rozmowy z przedsiębiorcami o ich problemach.

- Bardzo ważne jest dla mnie, abym mógł wysłuchać opinii na temat tego, co rząd robi dla gospodarki - mówił Jarosław Gowin. - Deklaruję, że wszystko, co usłyszę w Bydgoszczy, będzie szczegółowo analizowane.

- Niepokoi mnie, co dzieje się w funduszach unijnych. Przetargi kolejowe właściwie nie odbywają się i, jak tak dalej pójdzie, Polska straci 17 mld zł - ostrzegał Tomasz Zaboklicki, prezes Pesy. - Już raz pomagaliśmy przewoźnikom ratować unijne pieniądze. Ryzykowaliśmy i straciliśmy. Drugi raz tego nie zrobimy.

- Jeśli w Polsce nie zmieni się prawo dotyczące przewozów, będzie coraz więcej Uberów - podkreślił Adam Banaszak, właściciel firmy przewozowej „Adam”. - Ludzie z mojej branży albo chcą w ogóle zrezygnować, albo szukają innego pomysłu na biznes.

- Prawo upadłościowe jest fatalne, nie ma kontroli nad działalnością syndyków, którzy celowo przedłużają sprawy, by jak najdłużej dostawać wynagrodzenia za pracę, idzie na nie większość masy upadłościowej - denerwował się przedsiębiorca z branży budowlanej. - A ja od maja zeszłego roku, choć poszedłem do sądu, nie mogę wyegzekwować zaległej zapłaty.

W campusie UTP wicepremier spotkał się z rektorami uczelni publicznych w regionie. Tematem była m.in. nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawa 2.0, która ma wejść w życie od 1 października 2018 roku. - Obecnie prowadzony jest dialog między rządem a środowiskiem akademickim - mówił wicepremier Gowin.

Rządowa propozycja zakłada m.in. wyodrębnienie uczelni badawczych - najlepszych ośrodków w Polsce. Miałyby one zajmować się przede wszy-stkim badaniami naukowymi i to na większą skalę. - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ma szansę, aby zostać taką uczelnią - podkreślił minister nauki.

Zmiany obejmują też finansowanie uczelni i wchodzą w życie już w tym roku. Wysokość dotacji będzie zależeć od proporcji między liczbą studentów a wykładowców. Na jednego nauczyciela nie powinno przypadać więcej niż 13 żaków.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.