Jaka nauka płynie z wyników wyborów samorządowych w powiecie bydgoskim?

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Jarosław Reszka

Jaka nauka płynie z wyników wyborów samorządowych w powiecie bydgoskim?

Jarosław Reszka

W połowie gmin powiatu bydgoskiego po ostatnich wyborach zmieniła się władza najwyższa – wójt albo burmistrz. Na tej podstawie mój kolega dziennikarz wyciągnął wniosek, że czynnikiem sprawczym fermentu w małych gminach są byli bydgoszczanie.

Ludzie, „którzy wyprowadzają się z miasta w poszukiwaniu ciszy, spokoju i atrakcyjnych terenów. To właśnie ci ludzie stanowili w wielu wypadkach awangardę zmian w swoich gminach i to głównie oni organizowali protesty przeciwko budowie wielkoprzemysłowych ferm drobiu”.

Coś jest na rzeczy. Trzy z czterech gmin powiatu bydgoskiego, w których doszło do zmiany wodza, to Dobrcz, Koronowo i Białe Błota, w których w ostatnim okresie toczyła się ostra walka z królami kurczaków lub świń. Ale to chyba nie jest cała prawda o Wiośnie Ludów w powiecie bydgoskim. W Białych Błotach władza musiała się zmienić, bo dotychczasowy wójt nie stanął do rozgrywki z powodów, które z fermami i tuczarniami mało mają wspólnego. Zaś niezatapialny – wydawałoby się – wójt Sicienka przegrał już w pierwszej turze wyborów, choć o świńskim i kurzym zagrożeniu w Sicienku przed wyborami nie słyszałem.

Przeczytaj dalszą część.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jarosław Reszka

Redaktor wydań "Expressu Bydgoskiego", publicysta - autor felietonów, komentarzy, recenzji książek oraz przedstawień teatralnych i operowych. Dziennikarz od ponad 25 lat. Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor książek w zakresie językoznawstwa i literatury faktu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.