Mariusz Parkitny

Jak urzędnik może śledzić kierowcę

Obecne parkometry w Szczecinie nie pytają o numery tablic rejestracyjnych. Wyglądają już bardzo wiekowo, ale, gdy były stawiane dekadę temu, były najnowocześniejsze Obecne parkometry w Szczecinie nie pytają o numery tablic rejestracyjnych. Wyglądają już bardzo wiekowo, ale, gdy były stawiane dekadę temu, były najnowocześniejsze na rynku
Mariusz Parkitny

Choćby wpisując do parkometru numer rejestracyjny auta.

Tak uważa pewien mieszkaniec stolicy i teraz sąd przyznał mu rację. W podobnej sytuacji jest już kilka miast naszego regionu, a wkrótce przed dylematem może stanąć Szczecin.

Chodzi o nowe parkometry w płatnych strefach parkowania, które przy kupnie biletu wymagają od kierowcy podania numeru rejestracyjnego auta. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że to niezgodne z prawem, bo tablice są rodzajem danych osobowych, a zgody na ich przetwarzanie nie daje żadna ustawa. Kierowca, który skierował sprawę do sądu argumentował też, że wpisywanie numeru tablic rejestracyjnych może pozwalać urzędnikom na śledzenie tras po jakich auta mieszkańców się poruszają.

- A to już naruszenie konstytucyjnej zasady prawa do prywatności - argumentował kierowca.

Wyrok nie jest prawomocny i nie ma mocy powszechnie obowiązującej, ale może „namieszać” w innych gminach.

W Międzyzdrojach przyjrzą się

Parkometry, w których kierowca ma wpisywać numery rejestracyjne są m.in. w Międzyzdrojach. Strefa działa tam latem.

- Nie znamy jeszcze tego wyroku, ale zapoznamy się i przeanalizujemy z prawnikami - powiedziała „Głosowi” Katarzyna Kutereba-Gnitecka, zastępca burmistrza.

W Szczecinie chcą nowych

Wyrok nie jest zaskoczeniem dla urzędników w Szczecinie, gdzie trwa dyskusja nad nową strefą płatnego parkowania. Zapowiadają, że jeśli będzie taka możliwość, kupią nowoczesne parkometry z opcją wpisywania numeru rejestracyjnego. Nawet, jeśli kierowcy nie będą go wpisywać.

- Nie chodzi o to, aby spierać się z parkującymi o to, czy jak nie wpisze numeru, to będzie musiał zapłacić czy nie. Wpisywanie numeru to przede wszystkim wygoda dla użytkownika, usprawnia działanie systemu i zabezpiecza interesy klienta. Klient nie będzie już musiał wracać od parkomatu do samochodu, by umieścić za szybą bilet, nie będzie narażał się na sytuację, że bilet mu spadnie czy się odwróci, nie będzie też problemów, że bilet zasłoniła zaśnieżona szyba - tłumaczy Wojciech Jachim ze spółki NiOL zarządzającej strefą.

Według niego funkcja „wpisz numer rejestracyjny” będzie wymagana, ale nie wpisanie numeru rejestracyjnego nie będzie karane.

- O ile nie zmienią się zapisy ustawy w tym zakresie - zastrzega.

Zobacz także: Parkingowe plany w Szczecinie. Park & Ride i parking na 200 miejsc przy ul. Szafera

Mariusz Parkitny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.