Mariusz Parkitny

Jak radni sejmiku na komisji (nie) byli

Jak radni sejmiku na komisji (nie) byli
Mariusz Parkitny

Po co mnie pan tu wzywał? Jechałem dwieście kilometrów, żeby się dowiedzieć, że nie ma quorum- grzmiał radny Robert Grzywacz.

Adresatem pretensji Grzywacza był radny sejmiku Zygmunt Dziewguć, przewodniczący komisji ochrony środowiska. W środę Dziewguć zorganizował wyjazdowe posiedzenie komisji na terenie portu. Radni mieli się zająć problemem odoru na terenie jednej z firm. Sprawa wywołuje emocje, dlatego sala pękała w szwach. Najmniej tematem byli zainteresowani...radni. Na czternastu członków komisji przyjechało pięciu. Komisja nie mogła więc podejmować żadnych decyzji.

- Nie mamy quorum. Zrobimy tak, że będzie to komisja informacyjna. A gdy otrzymamy dokumenty, zajmie się sprawą na komisjach, gdy już będzie quorum - mówił przewodniczący.

To wtedy sprowokował radnego Grzywacza, który na komisję (zaczęła się o godz. 10) przyjechał aż ze Szczecinka.

- Po co jechałem dwieście kilometrów - pytał oburzony.

Na twarzach uczestników spotkania też widać było, że są zażenowani sytuacją.

Bez przebaczenia

Sprawdziliśmy, czy będą konsekwencje dla radnych nieobecnych i czy radni obecni dostaną dietę za komisję, która na dobrą sprawę komisją nie była.

Usprawiedliwienie nieobecności zależy do przewodniczącego komisji. Zygmunt Dziewguć zapowiedział, że nie usprawiedliwi absencji.

- Jestem sam zaskoczony absencją radnych. Wcześniej komisja działała bardzo dobrze. Przed posiedzeniem komisji 29 marca nikt z jej członków nie wystąpił z wnioskiem o usprawiedliwienie nieobecności. Dlatego podejmę decyzję o nieusprawiedliwieniu nieobecności. Odbędzie się również rozmowa dyscyplinująca, zaś krokiem ostatecznym może być nawet wykluczenie z członkostwa w komisji - obiecuje.

Zgodnie z regulaminem sejmiku za nieusprawiedliwioną nieobecność na sesji lub komisji radnemu zmniejsza się dietę o 10 procent. Radni dostają diety co miesiąc. Są wypłacane do 10 dnia następnego miesiąca. Ich wysokość zależy od funkcji, które radni pełnią.

- przewodniczący sejmiku - 2.684,13 zł

- wiceprzewodniczący sejmiku- 2.549,92 zł

- przewodniczący komisji sejmiku - 2.623,74 zł

- wiceprzewodniczący komisji sejmiku - 2.509,66 zł

- szeregowy radny 2.281,51 zł.

Dieta wiecznie żywa

Pięcioro radnych, którzy stawili się na komisję, nie poniesie żadnych konsekwencji finansowych z tego tytułu, że komisja miała jedynie charakter informacyjny. Regulamin nie przewiduje obniżenia diety w takich przypadkach.

- Mam nadzieję, że wkrótce popracujemy w większym gronie - mówi Zygmunt Dziewguć.

Mariusz Parkitny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.