Jacy prezydenci i wójtowie w regionie? Bydgoszcz, Grudziądz, Włocławek, Inowrocław. Kto burmistrzem w Chełmży?

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Marek Nienartowicz

Jacy prezydenci i wójtowie w regionie? Bydgoszcz, Grudziądz, Włocławek, Inowrocław. Kto burmistrzem w Chełmży?

Marek Nienartowicz

Rafał Bruski (KO) już w I turze pokonał posła Tomasza Latosa (PiS) w walce o urząd prezydenta Bydgoszczy. Za dwa tygodnie dowiemy się, kto będzie rządził w Grudziądzu i Włocławku oraz w Chełmży. Znamy za to rozstrzygnięcie w Inowrocławiu. Wygrał dotychczasowy prezydent - Ryszard Brejza.

W Bydgoszczy Rafał Bruski zdobył 54,64 procent głosów. Jego główny rywal Tomasz Latos - 29,6 procent.

Jacy prezydenci i wójtowie w regionie? Bydgoszcz, Grudziądz, Włocławek, Inowrocław. Kto burmistrzem w Chełmży?
Dariusz Bloch prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski

Pewne jest, że nowego prezydenta będzie miał Grudziądz. To dlatego, że dotychczasowy, Robert Malinowski (PO), zrezygnował z walki o kolejną kadencję (wystartował za to w wyborach do sejmiku województwa). Namaszczony przez niego Maciej Glamowski uzyskał 46,4 procent poparcia. Nie przekroczył 50-procentowego progu, więc w II turze w niedzielę, 4 listopada, zmierzy się z Andrzejem Guzowskim (29,44 procent), popieranym przez PiS.

Dogrywka jest też konieczna we Włocławku. Obecny prezydent Marek Wojtkowski (PO) uzyskał 26,25-procentowe poparcie. W II turze zmierzy się z Jarosławem Chmielewskim (PiS), który zdobył 23,29 procent głosów.

Bez drugiej tury obejdą się inowrocławianie. Obecny prezydent Ryszard Brejza pokonał Ireneusza Stachowiaka z Prawa i Sprawiedliwości i bezpartyjnego Janusza Radzikowskiego. Pozostali kandydaci uzyskali poniżej 6 procent głosów.

Burmistrz nadal walczy

W samorządach w bezpośrednim sąsiedztwie Torunia najciekawsza jest walka o fotel burmistrza Chełmży. Sprawujący ten urząd od 1998 roku Jerzy Czerwiński tym razem musi walczyć w II turze. Jego wynik to 40,54 procent (2246 głosów). W dogrywce za dwa tygodnie zmierzy się z byłym wicestarostą toruńskim Dariuszem Mellerem (PiS), który uzyskał 33,34 procent poparcia (1847 głosów).

Ostra walka rozgorzała o stanowisko wójta w gminie Wielka Nieszawka. To dlatego, że z boju o nie zrezygnował Kazimierz Kaczmarek. Wójtem był od 1994 roku. W tegorocznych wyborach startował do Rady Powiatu Toruńskiego. Jego następcą po II turze będzie ktoś z dwójki: Krzysztof Czarnecki (28,61 procent - 669 głosów) lub Agnieszka Gołębiowska (27,63 procent - 646 głosów). Co ciekawe, pozostałych dwoje kandydatów uzyskało bardzo zbliżone do nich wyniki: Agnieszka Dankowiakowska - 23,99 procent, Jacek Skorulski - 19,76 procent.

Wójt bliski porażki

W gminie Czernikowo bardzo blisko porażki już w I turze był Zdzisław Gawroński, będący jej wójtem od 2002 roku. Zdobył 41,07-procentowe poparcie (1557 głosów). Jego głównemu konkurentowi Tomaszowi Krasickiemu zabrakło dosłownie kilku głosów, by przekroczyć 50-procentowy próg. Jego wynik to 49,49 procent (1876 głosów).

Za niespodziankę należy uznać wynik wyborów na wójta gminy Lubicz. Został nim bowiem Marek Nicewicz, który zdobył 55,84-procentowe poparcie (4565 głosów). Wygrał z namaszczoną przez dotychczasowego wójta, ustępującego z urzędu sprawowanego od 1991 roku Marka Olszewskiego (też kandydował do Rady Powiatu), Hanną Anzel. Jej wynik to 44,16 procent i 3610 głosów.

Rekord w Łubiance

Rekord śrubować będzie natomiast wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała, rządzący nią od 1990 roku. Pokonał przedstawicielkę opozycji Barbarę Zalewską. Jerzego Zająkałę poparło 55,45 procent głosujących (1763 głosy), jego konkurentkę - 45,55 procent (1475 głosów). Dodajmy, że w gminie Łubianka radną została Dagna Całbecka, żona marszałka województwa Piotra Całbeckiego.

Jacy prezydenci i wójtowie w regionie? Bydgoszcz, Grudziądz, Włocławek, Inowrocław. Kto burmistrzem w Chełmży?
Adam Zakrzewski wójt Jerzy Zająkała

Bez emocji

Emocji tym razem nie było w gminie Zławieś Wielka. Tu w roku 2010 i 2014 Jan Surdyka zostawał jej wójtem po drugich turach. Tym razem 62,97-procentowe poparcie (3430 głosów) dało mu wygraną już w I turze z Jarosławem Mikołajczykiem.

W gminie Łysomice także w I turze zwyciężył dotychczasowy wójt Piotr Kowal z 58,31 procent poparcia (2546 głosów).

Żadnych emocji nie było w gminach Obrowo i Chełmża. Dotychczasowi wójtowie - odpowiednio Andrzej Wieczyński i Jacek Czarnecki - nie mieli bowiem konkurencji. Obaj przekroczyli 50-procentowy próg i będą sprawować te funkcje przez kolejną kadencję, w latach 2018-2023.

Marek Nienartowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.