KP

Inspekcja Handlowa wzięła na cel firmy cateringowe. Wyniki? Zdecydowana większość z nich łamie przepisy!

Inspektorzy sprawdzili firmy cateringowe szykujące jedzenie m.in. dla żłobków, przedszkoli, szkół i domów dziecka Fot. Krzysztof Bednarek Inspektorzy sprawdzili firmy cateringowe szykujące jedzenie m.in. dla żłobków, przedszkoli, szkół i domów dziecka
KP

Przeterminowane składniki, niehigieniczne warunki przechowywania żywności, mniejsze od zamówionych porcje - to niektóre ze stwierdzonych przewinień.

Inspekcja Handlowa sprawdziła w całej Polsce 83 firmy cateringowe, które gotowały dla aż 282 instytucji.

W pierwszej kolejności wzięła pod lupę przedsiębiorców, którzy przyrządzają posiłki dla pacjentów i do których w poprzednim roku były zastrzeżenia. Dodatkowo sprawdziła firmy szykujące posiłki m.in. do szpitali, szkół, przedszkoli, domów dziecka i sanatoriów.

W województwie kujawsko-pomorskim kontrola objęła 5 przedsiębiorców. Inspektorzy pracowali nad tymi zagadnieniami w pierwszym kwartale 2017 r., ale wyniki dopiero opublikowano.

Nie są one dobre, a w pewnych przypadkach niepokojące. Kontrolerzy wykryli nieprawidłowości u aż 71,1 proc. przedsiębiorców. A dokładniej u 59 firm (z czego u czterech z woj. kujawsko-pomorskiego). Co gorsza, wyniki nie poprawiły się znacząco od poprzedniej kontroli przeprowadzanej rok wcześniej.

Zapominali o alergenach

Najbardziej rażące i niebezpieczne dla zdrowia nieprawidłowości z kontroli z kraju?

Brak informacji o alergenach, używanie przeterminowanej żywności, niehigieniczne warunki przechowywania jedzenia, stosowanie tańszych składników, zaniżane porcje oraz niezgodność jadłospisu z umowami, które firmy zawarły z instytucjami.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
KP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.