Informacje w "kopercie życia" mogą uratować seniora. Do akcji przystąpił powiat przemyski

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Informacje w "kopercie życia" mogą uratować seniora. Do akcji przystąpił powiat przemyski

Norbert Ziętal

Powiat przemyski przystąpił do ogólnopolskiej akcji „Koperta życia”. Dzięki informacjom o stanie zdrowia zamieszczonym w odpowiednio oznakowanej kopercie, o wiele łatwiej i szybciej udzielić komuś pomocy medycznej.

Akcja skierowana jest głównie do osób starszych, zwłaszcza mieszkających samotnie, przewlekle chorych.

Idea jest prosta. W odpowiednio oznaczonym łatwo dostępnym miejscu znajduje się plastikowa lub foliowa koperta a w niej karta informacyjna z podstawowymi informacjami o stanie zdrowia danej osoby, przyjmowanych lekach, uczuleniach itp.

Najczęściej miejscem przechowywania koperty jest lodówka. Dlaczego? Bo to sprzęt, który znajduje się niemal w każdym domu, zazwyczaj w kuchni. Informację o tym, gdzie jest koperta życia, najlepiej umieścić np. na wewnętrznej stronie drzwi wejściowych do domu czy mieszkania.

Wtedy wezwani ratownicy już na wstępie, od razu, otrzymają szereg niezbędnych im informacji o osobie potrzebującej pomocy. Często takie dane są niemożliwe do uzyskania, np. w razie utraty przytomności osoby potrzebującej pomocy. Nie do rzadkości należą również sytuacje, że pacjenci są w stanie jedynie wezwać pomoc, a nie mogą udzielić precyzyjnych informacji o sobie.

W normalnych sytuacjach, w razie niemożności uzyskania informacji od pacjenta, ratownicy proszę o dane sąsiadów, rodzinę lub przeglądają dostępną dokumentację medyczną.

Na karcie informacyjnej w "kopercie życia" znajduje się imię i nazwisko osoby, data urodzenia, numer PESEL, grupa krwi, dane kontaktowe z numerami telefonów do osób najbliższych lub takich, które w razie konieczności należy zawiadomić. Ponadto historia chorób, uczulenia na leki i różne preparaty, wykaz aktualnie zażywanych leków. Mogą być również zawarte wskazówki dla służb ratowniczych, np. o lekarstwach i środkach sprzedawanych bez recepty, które zażywa dana osoba.

Ważne jest wpisanie daty wypełnienia karty. Takie dokumenty są ważne zazwyczaj przez rok. Niektóre informacje mogą się zmienić lub stać się nieaktualne, dlatego data wypełnienia jest również ważną podpowiedzią dla ratowników.

Kartę można wypełnić samemu lub przy pomocy np. swojego lekarza, który może podpisem potwierdzić poprawność zawartych danych.

- Zdecydowaliśmy się przystąpić do tej akcji. Takie inicjatywy trzeba wspierać bez ociągania i zbędnej biurokracji. Wierzę, że „koperta życia” przysłuży się niejednemu z mieszkańców naszego powiatu. W naszym regionie nie brakuje osób starszych, schorowanych i samotnych

— mówi Jan Pączek, starosta przemyski.

„Koperty życia” na terenie Powiatu Przemyskiego kolportuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Przemyślu przy współpracy Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej działających w poszczególnych gminach. Siedziba PCPR znajduje się w Przemyślu, przy pl. Dominikańskim 3. Są one wydawane nieodpłatnie.

Koperty są plastikowe i hermetycznie zamknięte. Nie szkodzi im, a szczególnie znajdującej się w środku papierowej katy informacyjnej, wilgoć i niskie temperatury w lodówce.

W „kopertach życia” nie powinno się przechowywać żadnych innych dokumentów czy pieniędzy, poza kartą informacyjną.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.