Ile zarabia się na urzędniczych stanowiskach u wojewody i marszałka?

Czytaj dalej
Fot. freeimages.com
Sławomir Bobbe

Ile zarabia się na urzędniczych stanowiskach u wojewody i marszałka?

Sławomir Bobbe

Na urzędniczych posadach najniższego szczebla nie zarabia się wiele. Na „konfitury” trzeba poczekać do średniego szczebla kariery.

Praca w urzędzie, przynajmniej nie na politycznych stanowiskach, które wietrzone są po każdej zmianie ekipy rządzącej, to gwarancja stabilizacji. Żeby wylecieć z urzędu trzeba się naprawdę postarać, a stanowisko urzędnicze daje gwarancję pracy aż do emerytury.

Praktyka pokazuje bowiem, że raz utworzonych stanowisk się nie likwiduje, a administracja ma tendencję do rozszerzania się, a nie kurczenia. Jednak bezpieczeństwo i stabilizacja okupione są dość niskimi zarobkami, przynajmniej na początkowych etapach biurokratycznej pracy.

Tym bardziej że budżety samorządów czy administracji państwowej mają zawsze pilniejsze wydatki niż podwyżki dla kadry. Być może jednak w przyszłym roku się to zmieni i setki urzędników bydgoskiego ratusza doczekają się wzrostu płac. Tym bardziej że ostatnią podwyżkę w ratuszu widziano w roku 2014. Jeszcze gorzej ma administracja rządowa, gdzie pensje nie zwiększały się latami, co zaczęło skutkować tym, że ciężko było przekonać specjalistów do pracy na rzecz administracji - prywatne firmy miały dla nich o niebo lepsze propozycje.

Będą podwyżki w ratuszu?

- Trwają prace nad budżetem wynagrodzeń na rok 2018, który najprawdopodobniej będzie uwzględniał podwyżkę wynagrodzeń dla pracowników. Zgodnie z prośbą prezydenta ustalane są możliwości finansowe w tym zakresie. Na tym etapie prac nie jest możliwe określenie wielkości podwyżki. Związki zawodowe wielokrotnie sygnalizowały, podczas spotkań z pracodawcą, że wynagrodzenia pracowników powinny być podwyższone - zauważa Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Specjaliści w samym środku

W urzędzie miasta średnio brutto najmniej zarabiają referenci - 2526 złotych i gońcy - 2903 złote. Na nieco wyższe pensje mogą liczyć pracownicy na stanowiskach pomocy administracyjnych (2807 zł) i podinspektorów (3208 zł). Znacznie lepiej wygląda to na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich. Kierownicy referatów otrzymują średnio 7773 złote, zastępcy dyrektorów 6302 złote, a dyrektorzy wydziałów 7403. W środku stawki są główni specjaliści z pensją w wysokości 5322 złotych. Najwyżej na liście płac są prezydent i zastępcy.

Urzędnicza wypłata na łasce i niełasce specjalnego rozporządzenia

Na pensje powyżej 10 tysięcy złotych może liczyć jedynie pierwszy urzędniczy garnitur w regionie. To prezydenci miast i ich zastępcy, wojewoda i zastępcy, a także marszałek i wicemarszałkowie. Zwykle w administracji zarabia się dużo mniej, choć wyjątkiem są spółki z udziałem samorządu, których prezesi potrafią zarabiać więcej niż władze miejskie czy gminne.

W urzędzie marszałkowskim w Toruniu kadra kierownicza otrzymuje 4290 brutto (co daje około 3035 zł „na rękę”). Grupa pracowników, która nie zajmuje stanowisk kierowniczych, zarabia średnio 3139 (co daje 2214 netto).

- Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, zgodnie z zapisami wynikającymi z ustawy, pracownicy otrzymują dodatek z tytułu wysługi lat. Na wynagrodzenie pracowników urzędu marszałkowskiego składają się również dodatki funkcyjne i motywacyjne - przekazał nam Jacek Piotrowski z biura prasowego gabinetu marszałka województwa.

Bywa, że szefowie urzędów chętnie daliby podwyżkę swoim podwładnym, tyle że blokują ich przepisy. Tak jest chociażby u wojewody, który nie może dowolnie ustalać poziomu wynagrodzeń.

- W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy wynagrodzenie członków korpusu służby cywilnej reguluje rozporządzenie w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej - tłumaczy Adrian Mól, rzecznik wojewody. - Określa ono między innymi wykaz stanowisk urzędniczych, z podziałem na grupy stanowisk, kwalifikacje zawodowe pracowników wymagane do wykonywania pracy na stanowiskach urzędniczych, mnożniki do ustalenia wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej.

Na stanowiskach średniego szczebla w urzędzie wojewódzkim średnie wynagrodzenie zasadnicze wynosi 3871 zł, dodatki za wieloletnią pracę w służbie cywilnej na tych stanowiskach średnio wynoszą 689 zł. Na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej (dyrektorzy i ich zastępcy) średnie wynagrodzenie zasadnicze wynosi 5711 zł, a dodatki za wieloletnią pracę na tych stanowiskach średnio wynoszą 882 zł (wszystkie kwoty brutto).

Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.