Ile warte jest nieposłuszeństwo przyzwoitego Obywatela RP

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Hanna Walenczykowska

Ile warte jest nieposłuszeństwo przyzwoitego Obywatela RP

Hanna Walenczykowska

Rozmowa z Pawłem Kasprzakiem, publicystą, operatorem, producentem, działaczem opozycji antykomunistycznej, liderem Obywateli RP.

Członkowie Obywateli RP blokowali pracę Krajowej Rady Sądownictwa, która wybierała nowych sędziów Sądu Najwyższego. Pan ich zostawił, przyjechał do Bydgoszczy a ich…
- Wynieśli kolejny raz. Ale, bój o sądy jeszcze trwa. Przegrany nie jest. W jakieś mierze już wygraliśmy, ponieważ skarga do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jeszcze niedawno nie była pewna. W maju tego roku, wśród polityków panowała opinia o tym, że postępowanie z art. 7 (dotyczy procedur ochrony wartości Unii Europejskiej – przyp. aut.) zostanie zawieszone, że pozew przeciwko ustawie o sądach powszechnych w Polsce zostanie wycofany a przekazanie pozwu w sprawie Sądu Najwyższego do TSUE nigdy nie nastąpi. Takie zresztą ustalenia robocze usłyszał pan premier Mateusz Morawiecki, kiedy sam peregrynował do Unii.
Dlatego uważam, że odnieśliśmy bardzo ważne zwycięstwo społeczeństwa obywatelskiego. Mam ogromną satysfakcję z tego, że mogłem we wszystkim uczestniczyć.

W jakiej rzeczywistości żyjemy?
- Nie mamy już Trybunału Konstytucyjnego i w żaden prosty sposób nie da się go odtworzyć. Mamy Sąd Najwyższy, który może dawać nadzieję na to, że pojawią się legalne orzeczenia, które wskażą to, co w Polsce jest a co nie jest konstytucyjne. Jak stracimy Sąd Najwyższy, to pozostanie nam TSUE, który w Polsce jest legalnym źródłem prawa. On pozwoli nam odkręcić kluczowe elementy pisowskiej demolki państwa.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.