Historyczna "Bitwa o Łużyce" już w sobotę!

Czytaj dalej
Fot. Kamila Kamiennik
Kamila Kamiennik

Historyczna "Bitwa o Łużyce" już w sobotę!

Kamila Kamiennik

W sobotę, 22 kwietnia, w parku przy Jana Pawła II w Żarach zobaczymy już trzecią inscenizację forsowania Nysy Łużyckiej.

- Przez inscenizację batalistyczną chcemy pokazać mieszkańcom Żar, tym dużym i mniejszym, bitwę o Łużyce, w której brali udział Polacy i Niemcy w czasie II wojny. Nadal mamy mało osób, które wiedziałyby coś więcej o wydarzeniach z tamtego okresu - mówi Jacek Jakubiak, dyrektor Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego.- W zeszłym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy podobn wydarzenie, w którym wzięli udział mieszkańcy naszego regionu. Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, wszyscy byli bardzo zadowoleni - dodaje J.Jakubiak.

Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w historycznej batalii? Wystarczy przyjść do Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego, zadzwonić, lub wysłać e-mail i zgłosić chęć wzięcia udziału w wydarzeniu.

- W ,,Bitwie o Łużyce’’ może wziąć udział każdy. Wystarczy, że przyjdziemy ubrani w strój, który będzie odpowiadał trendom z lat 40-tych, czyli szaroście, beże, błękity. Panowie w marynarkach, panie w sukienkach lub spódnicach. Statyści powinni unikać sportowych ubrań i jaskrawych kolorów, żeby zwyczajnie się nie wyróżniać - opowiada J.Jakubiak.

Będzie to jeden z elementów trzy dniowego III Rajdu Pojazdów Historycznych Łużyce 1945. Impreza rozpocznie się już w piątek, 21 kwietnia w Jagodzinie. Sobota będzie należała do naszego regionu, bo już o 17.00 w parku przy ul.Jana Pawła II grupa rekonstrukcyjna da prawdziwy historyczny popis.- Nie ma ograniczeń wiekowych. Oczywiście, dzieci w wieku szkolnym powinny być pod opieką osoby dorosłej. Mogą przyjść nawet matki z dziećmi w wózkach, tylko, żeby ten wózek nie był zbyt nowoczesny - śmieje się dyrektor muzeum.

Z roku na rok coraz więcej osób interesuje się historią z czasów II wojny światowej. Wiele z bitew odbyło się na naszym terenie. Co roku w Przewozie odbywają się uroczystości związane z forsowaniem Nysy Łużyckiej. Wtedy na miejscu zjawiają się przedstawiciele wojska i władz, jednak inscenizacja z udziałem statystów w Żarach ma pokazać mieszkańcom, jak w kwietniu 1945 r. wyglądały bitwy nad Nysą Łużycką.

- W sobotę 22 kwietnia chcemy odtworzyć forsowanie Nysy Łużyckiej przez drugą armię Wojska Polskiego i I Korpus Pancerny. Do tej pory zgłosiło się do nas prawie 100 osób, które chcą wziąć udział w tej inscenizacji. Zaczynamy o 17.00. Im nas więcej tym lepiej! - kwituje J.Jakubiak.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.