Nie trzeba telefonować, rezerwować miejsca, wystarczy przyjść kwadrans wcześniej. Zwiedzanie „Podziemnych Tras Szczecina” odbywa się codziennie. Start już od jednej osoby.
Pływał nie tylko pod banderą cesarska, ale także pod banderą Imperium Ottomańskiego. „Weissenburg” ze szczecińskiego Vulcana służył we flocie ponad 60 lat,
Budżet tej przedwojennej inwestycji przy ul. 10 Lutego wielokrotnie przekraczał koszt wybudowania opery paryskiej.
Konserwatorzy zajmujący się odnową sarkofagów z krypt katedry wawelskiej natknęli się już na pierwszą niespodziankę. Na dnie jednego z nich odkryli metalową tubę, w której znajdował się pergaminowy dokument z 1874 roku.
Alianci lądują na Sycylii. Brytyjczycy planują opanowanie basenu Morza Śródziemnego. Winston Churchill postuluje także desant na Bałkanach i atak w stronę Europy Środkowo-Wschodniej. Pozwoliłoby to zapobiec zdominowaniu jej przez ZSRR. Prezydent...
Moja droga - tak zatytułował swoją biografię Mieczysław Kostecki. W dwóch książkach spisał wspomnienia ze swego długiego życia dzielonego między Michałowo i Białystok. Obfitowało ono w wiele zdarzeń, także dramatycznych. Z tej wyjątkowej, pięknej...
W okresie PRL-u Polacy też lubili wyjeżdżać za granicę. Tylko zamiast spokojnie opalać się nad Balatonem, handlowali na dworcu w Budapeszcie...
Książka. Lubomirskich było wielu, to ród wielki i rozgałęziony. Marcin Lubomirski okazał się czarną owcą rodziny. Ale to niezwykle barwna i sympatyczna postać - broni arystokraty autorka powieści o nim Alina Zerling-Konopka.
Ma 96 lat. Jeszcze dwa lata temu skakał ze spadochronem. Ma niesamowitą pamięć, dowcip i… nie zawsze popularne poglądy na temat bohaterstwa, wojny, patriotyzmu. Konecczanie mieli okazję spotkać ostatniego żołnierza legendarnej formacji...
Zasłynął jako jasnowidz i uzdrowiciel. Tłumy przychodziły do celi o. Klimuszki, by przepisał im jedną ze swoich skutecznych ziołowych mieszanek.
Na skutek intryg swego otoczenia Józef Piłsudski nie cenił inżyniera Eugeniusza Kwiatkowskiego. By ściągnąć marszałka do Gdyni, Kwiatkowski musiał użyć fortelu.
Kapłanów, którym ufałaby ówczesna władza, nie było, chrzty i pochówki odbywały się bez nich. To był okres stalinizmu, z władzą nie żartowało się, o szpitalu w Dziwnowie trzeba było milczeć.
Czerwiec 1967 roku. Benno Ohnesorg, młody student Uniwersytetu w Berlinie, ginie podczas wiecu postrzelony w tył głowy. O zabójstwo oskarża się policjanta, który dla lewicowych działaczy natychmiast stał się symbolem „faszystowskiego...
Gestapowski agent Józef Kessler zadał polskiemu ruchowi oporu wiele ciężkich ciosów. Po wojnie jego „zalety” doceniły także służby PRL. Trafił na listę konfidentów UB, a potem SB
W aktach widniał, jako Jednostka Wojskowa 1904 Międzyzdroje. Dla zmyłki, bo chodziło o Dziwnów. Pierwszy transport 747 rannych Greków przybył do szpitala w nocy z 25 na 26 lipca 1949 roku.
Z honorowych czasów PRL ostał się jeno Eugeniusz Kwiatkowski...
Czterystu Żydów rozstrzelano 29 kwietnia 1942 roku na cmentarzu i w kamienicach na starówce. Sądecki Sztetl przypomina o rocznicy krwawej nocy i zachęca do zapalenia znicza za zabitych.
- Ukraińcy muszą powiedzieć prawdę, że na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej dopuścili się ludobójstwa - mówi ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski. - Pochować kości i powiedzieć prawdę.
Spośród okazałych, kupieckich rezydencji współcześnie ostała się jedna. Czas niestety nie był łaskawy dla najbardziej reprezentacyjnych budynków w grodzie nad Parsętą. Prezentujemy dzieje pałaców z centrum Kołobrzegu.
Uczniowie wykonali w 3D model kanonierki spoczywającej około mili przed wejściem do portu.
"Rheinland" był najpotężniejszym okrętem zwodowanym w Vulcanie przed pierwszą wojną światową, wziął udział w największym starciu tej wojny - bitwie w cieśninie Skagerrak
Krążownik „Hertha” ze szczecińskiego Vulcana zapisał się na kartach historii tłumiąc powstanie w Chinach, potem spokojnie pędził żywot przez burzliwe lata pierwszej wojny światowej.
Więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof zmuszano do niewolniczej pracy nie tylko w warsztatach na terenie samego obozu, ale też w należących do Niemców gospodarstwach rolnych.
W 1945 roku Armia Czerwona dotarła na ziemię miastecką i bytowską. Po pokonaniu Niemców doszło do rabunków, gwałtów i zabójstw.
Przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Krakowie w 1947 roku stanęło 40 esesmanów. W obozie Auschwitz służyło w różnych okresach 8,5 tys. członków SS. Tylko 700 zostało osądzonych
Halina Poświatowska, która pisała swe wspaniałe wiersze, zmagając się ze śmiertelną chorobą, fascynuje nas do dzisiaj. Jak wyglądało codzienne życie wielkiej poetki?
26 stycznia 1919. W Polsce przeprowadzono wybory do Sejmu Ustawodawczego. Głosowanie odbyło się tylko na części polskiego terytorium. Żadna partia nie zdobyła większości. Wyczekiwanie na Sejm było powszechne.
Mijamy ich na ulicy, spotykamy w tramwaju, aptece. Byli więźniowie Auschwitz, choć jest ich coraz mniej, wciąż żyją obok. To ostatnia szansa, by wysłuchać ich historii. Zrobili to Ola Wójcik i Maciej Zdziarski.
Polskich obozów koncentracyjnych nie było w czasie wojny. I słusznie się na to określenie oburzamy. Powstały niestety po niej. Dla Żołnierzy Wyklętych, dla członków Armii Krajowej i dla Niemców zorganizował je aparat bezpieczeństwa.
Wbrew zapewnieniom władz partyjnych fiat 126p nie był samochodem dla przeciętnego Kowalskiego. Był drogi...
Od kilkunastu lat działa tu ośrodek kultury, ale wcześniej kamieniczka nad szczecineckim jeziorem służyła wojsku. Piszemy o dziejach dawnego kasyna oficerskiego tutejszego garnizonu.
Prawa do polskiego tronu miała większe niż sam Jagiełło. Była wszak wnuczką Kazimierza Wielkiego, a Władysław zaledwie wdowcem po Jadwidze Andegaweńskiej
Najpiękniejszą Polkę w 1930 r. jury wybrało na podstawie zdjęcia, inna ukradła koronę i nigdy nie oddała. A PRL-owska piękność z 1958 r. wybrała życie w USA. Oto burzliwe losy polskich miss
27 grudnia 1587. W Krakowie odbywa się koronacja Zygmunta Wazy na króla Polski. Miasto popiera nowego władcę w walce o tron. Król rewanżuje się przeniesieniem stolicy do Warszawy...
72 lata temu w Ardenach trwały zaciekłe walki. Wydawałoby się, że nie było czasu na świętowanie. Jednak mimo wszystko żołnierze znaleźli czas, by zasiąść do wspólnej wigilii.
Ulica biegnie pod Bramą Słupską do skrzyżowania z ulicą Gdańską i Chopina. Przed 1945 rokiem nosiła nazwę Stolperstrasse (Słupska). W kier. polnym: Waldstrasse (Leśna).
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.