Kamila Kamiennik

Hasiuk: To przepisy, a nie brak pracy, niszczą firmy

Hasiuk: To przepisy, a nie brak pracy, niszczą firmy Fot. archiwum GL
Kamila Kamiennik

Pracuje u nas coraz więcej Ukraińców, jednak na uzyskanie pozwolenia na pracę dla nich czeka się całymi miesiącami.

Wiesław Hasiuk jest właścicielem jednej z większych firm transportowych w Żarach. Zatrudnia w swoim przedsiębiorstwie 60 osób, z czego 20 to Ukraińcy. - W dzisiejszych czasach mam ogromny problem z pracownikami. Zatrudniam Ukraińców, bo wyrażają chęć do podjęcia pracy. Niestety na pozwolenie muszę czekać miesiącami, a bywało, że się go nie doczekałem, aż przyszły pracownik zrezygnował z pracy - opowiada W.Hasiuk.

Zgodnie z procedurami przedsiębiorca wysłał do Urzędu Wojewódzkiego komplet dokumentów, potrzebnych do uzyskania pozwolenia na pracę. - 18 kwietnia wysłaliśmu wszystkie dokumenty. Piątego lipca osoba, którą chciałem zatrudnić zrezygnowała, bo nie chciał już dłużej czekać. To paranoja, na mazowszu pracodawca czeka tylko jeden dzień na wydanie pozwolenia. Ja się nawet nie doczekałem i postanowiliśmy zrezygnować - denerwuje się Hasiuk.

Dlaczego mężczyzna musiał tak długo czekać na pozwolenie? Zapytaliśmy pracowników Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim, dlaczego pan Hasiuk musiał tak długo czekać na pozwolenie. - Pan Hasiuk złożył wniosek o zezwolenie na pracę w dniu 19 kwietnia br. Był w kontakcie telefonicznym z pracownikiem, co wynika z notatki - wnioskodawca uzyskał informację, jakie dokumenty należy uzupełnić.  W odpowiedzi przyszło pismo z prośbą o nierozpatrywanie wniosku. Decyzja o umorzeniu postępowania została wysłana do strony.

Przypadek pana Hasiuka nie jest odosobniony. W oddziale zezwoleń na pracę są duże opóźnienia w wydawaniu zezwoleń na pracę, a wynika to z dużej ilości wniosków wpływających do oddziału co przy braku nowych pracowników uniemożliwia wydawanie tych zezwoleń w krótszym terminie.  Wnioski rozpatrywane są wg kolejności wpływu, obecnie realizowane są wnioski z dnia 10 maja br.Wszelkie zmiany w organizacji pracy oddziału pozwoliły na niewydłużanie terminu rozpatrywania spraw, mimo wzrostu liczby wniosków, niestety obecnie ten termin może ulec wydłużeniu ze względu na okres urlopowy. Należy dodać, że trwają prace nad usprawnieniem procesu wydawania zezwoleń na pracę, na efekty niestety trzeba będzie zaczekać - informuje Katarzyna Wojciechowska z UW w Gorzowie Wlkp.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.