Grunwaldzka: Rozpoczęły się prace nad wydzieleniem torowiska

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Norbert Kowalski

Grunwaldzka: Rozpoczęły się prace nad wydzieleniem torowiska

Norbert Kowalski

W poniedziałek rozpoczęły się prace związane z wydzieleniem torowiska na ul. Grunwaldzkiej. Największe zmiany czekają na kierowców na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej i Matejki oraz Bukowskiej i Zeylanda.

Płynniejszy i sprawniejszy ruch tramwajów na ul. Grunwaldzkiej oraz szybszy przejazd autobusów przez ul. Bukowską – to mają być najważniejsze efekty zmian w organizacji ruchu, które będą wprowadzane przez najbliższy miesiąc na tych ulicach.

W poniedziałek robotnicy rozpoczęli prace związane z wydzieleniem torowiska przy ul. Grunwaldzkiej od przystanku „Bałtyk” do ul. Matejki. To będzie oznaczało przede wszystkim duże zmiany dla kierowców w kilku miejscach. Jednym z nich jest skrzyżowanie ul. Grunwaldzkiej, Matejki i Szylinga. Tam już od wczoraj prowadzone są prace związane z modernizacją sygnalizacji świetlnej.

– Jadąc od ronda Jeziorańskiego, lewy pas będzie służył kierowcom jedynie do skrętu w lewo w ul. Szylinga, zaś prawy do jazdy prosto i skrętu w prawo w ul. Matejki. Te zmiany chcemy wprowadzić jeszcze w tym tygodniu

– opowiada Tadeusz Nawalaniec, zastępca dyrektora ZDM.

Z kolei kierowcy, którzy będą dojeżdżali na to skrzyżowanie ul. Grunwaldzką od strony centrum nie będą mogli skręcać w lewo w ul. Matejki. Żeby do niej dojechać, będą musieli wcześniej skręcić w lewo w ul. Śniadeckich a następnie w ul. Konopnickiej.

– Na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej i Śniadeckich w przyszłości planowane jest również postawienie sygnalizacji świetlnej – mówi Łukasz Dondajewski, miejski inżynier ruchu.

Jeszcze większe zmiany nastąpią jednak na skrzyżowaniu ul. Bukowskiej i Zeylanda. – Zmieni się tam pierwszeństwo przejazdu. Bukowska będzie ulicą z pierwszeństwem przejazdu, natomiast ul. Zeylanda będzie podporządkowana. Na to trzeba zwrócić szczególną uwagę, ponieważ przez wiele lat było inaczej – podkreśla Tadeusz Nawalaniec.

Jednocześnie kierowcy nie będą mogli przejeżdżać prosto przez skrzyżowanie ul. Bukowskiej i Zeylanda. Ruch tamtędy będzie dozwolony dla autobusów i taksówek. Jedynie mieszkańcy tamtejszych kamienic będą mogli skręcać w prawo z ul. Bukowskiej w Zeylanda. Dopiero po wprowadzeniu tych wszystkich zmian i namalowaniu nowego oznakowania na jezdni, faktycznie wydzielone zostanie samo torowisko. To powinno nastąpić pod koniec miesiąca.

Korzyści z nowej organizacji ruchu powinni odczuć przede wszystkim pasażerowie autobusów i tramwajów.

– Nowa organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Bukowskiej i Zeylanda sprawi, że autobusy będą przejeżdżały tamtędy szybciej. Ponadto skończymy z nieregularnością przejazdów tramwajów na ul. Grunwaldzkiej

– nie ma wątpliwości Tomasz Łapszewicz z Działu Organizacji Przewozów i Inżynierii Transportu ZTM.

Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.