Grube miliony na strefę

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Makowska
Lucyna Makowska

Grube miliony na strefę

Lucyna Makowska

Potężnym strumieniem popłynęły pieniądze na inwestycje strukturalne dla czterech gmin powiatów żarskiego i żagańskiego

Wczoraj włodarze Żar, Żagania, oraz gminy Żary i gminy Żagań podpisały umowę na dofinansowanie utworzenia Żarsko- Żagańskiej Strefy Gospodarczej. Do naszych gmin trafi łącznie ponad 20 mln zł. Najwięcej, bo ponad 11 mln zł „zgarnął” Żagań, Żary dostały 6, 6 mln zł, gmina Żary- 1,4 mln zł, a gmina Żagań- 2,7 mln zł. Środki mają pójść na uzbrojenie terenów pod wspólną strefę. Gospodarze już zacierają ręce na myśl o nowych miejscach pracy.

Liderem projektu były Żary i to burmistrz Danuta Madej podpisywała wczoraj umowę z marszałek Elżbietą Polak.

-Chcemy dozbroić tereny w strefie „Lotniska”, gdzie mamy jeszcze sporo małych działek, pod mikro małych i średnich przedsiębiorstw. - Uważam, że to strzał w dziesiątkę, bo pomiędzy naszymi czterema gminami codzienne przemieszcza się kilka tysięcy osób, np. w drodze do pracy. Dzięki temu partnerstwu oba powiaty będą mogły się rozwijać, ściągać kolejnych przedsiębiorców, a ci tworzyć miejsca pracy. Dzięki podatkom będą mogły rozwijać się również samorządy.

- Do projektu dołożymy 13 mln zł. Włożymy pieniądze w uzbrojenie strefy, zjazdu z obwodnicy- mówi Daniel Marchewka, burmistrz Żagania- bo już dziś obserwujemy duże zainteresowanie tymi terenami. Nie liczymy na wielkiego inwestora, a firmy zatrudniające 50-100 osób.

- Jesteśmy w najlepszej sytuacji, ponieważ od dawna się do tego przygotowywaliśmy- mówił wójt Tomasz Niesłuchowski - Mamy pieniądze na program, pozwolenia na budowę i obwodnicę, tak ważną dla przyszłych przedsiębiorców. Za te pieniądze uzbroimy w sieć wodno-kanalizacyjną siedem działek w Tomaszowie o łącznej powierzchni 36 ha. W tym miejscu mamy do sprzedania 20 innych pod budownictwo mieszkaniowe.

Gmina Żary za 1,8 mln zł ( 1,4 dofinansowania) zainwestuje w uzbrojenie pierwszej w historii samorządu strefy gospodarczej. - Mamy tam 15 ha, na których wykonamy drogi dojazdowe, chodniki i pasy zieleni, doprowadzimy prąd i sieć wodno-kanalizacyjną - wylicza Leszek Mrożek, wójt gminy Żary.- To dla nas historyczny moment.

Żary i Żagań otrzymały od marszałka również środki na rewitalizację swoich miejskich perełek. Na rewitalizację zespołu parkowo- folwarcznego wraz z utworzeniem centrum usług społecznych w Żarach gmina dostała 6,6 mln zł. Żagań natomiast wykorzysta 6,9 mln zł dotacji na remont zniszczonego pałacyku przy ul. Jana Pawła II.

Lucyna Makowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.