Grosz do grosza, a będzie... ambulans. Szpital w Zielonej Górze organizuje zbiórkę na nowy pojazd. By bezpieczniej przewozić pacjentów

Czytaj dalej
Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze
Natalia Dyjas-Szatkowska

Grosz do grosza, a będzie... ambulans. Szpital w Zielonej Górze organizuje zbiórkę na nowy pojazd. By bezpieczniej przewozić pacjentów

Natalia Dyjas-Szatkowska

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze organizuje zrzutkę na zakup nowego ambulansu. Pojazd ma służyć do transportu wewnętrznego i przewozu chorych z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem COVID-19. Obecny, 12-letni ambulans, ze względu na wiek coraz częściej ulega awariom.

Koronawirus sprawił, że ambulans, z którego do tej pory korzystał Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, dziennie musiał pokonywać wiele kilometrów. Sprawa jest poważna i lecznica potrzebuje nowego pojazdu, by dalej ratować życie i zdrowie pacjentów. Na ten zakup potrzeba, bagatela, 300 tysięcy złotych. 90 tys. zł dołożyli już lubuscy myśliwi. Wciąż trzeba zebrać 210 tys. Stąd pomysł na zorganizowanie zrzutki.

- Wykonujemy dużo przewozów naszych pacjentów - wyjaśnia rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, Sylwia Malcher-Nowak. - Pogotowie wyjeżdża do wezwań, natomiast my też musimy mieć swoje karetki, które obsługują chorych.

Ale nie tylko! Dział transportu w takim pojeździe, zanim testy na koronawirusa zaczęły być wykonywane w Zielonej Górze, przewoził także próbki do Gorzowa Wlkp. Ostatnio ambulansem do izolatorium byli przewożeni pacjenci oddziału wewnętrznego, na którym pracowała pielęgniarka z dodatnim wynikiem na koronawirusa.

Podczas badań przesiewowych okazało się, że jedna z pielęgniarek zielonogórskiego szpitala ma dodatni wynik badań na koronawirusa

Do tego dochodzi transport wewnętrzny (przecież kompleks szpitalny składa się z wielu, czasem oddalonych od siebie budynków). Nowy ambulans jest więc na wagę złota.

Link do zrzutki, gdzie można wesprzeć zbiórkę na karetkę

Rocznie taki szpitalny pojazd przewozi nawet 3 tysiące pacjentów. Obecnie placówka korzysta z 12-letniego ambulansu. A ten, ze względu na przebieg i wiek coraz częściej się psuje. Nie pozostało nic innego, jak zorganizować zrzutkę.

Sporo pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem trafia właśnie do zielonogórskiego szpitala

- Szef naszego Działu Transportu określił koszt zakupu samego ambulansu na 300 tys. zł. - wyjaśniają na zbiórce przedstawiciele szpitala. - Chcemy, aby był to wysokiej klasy pojazd, który posłuży nam przez wiele lat. Wsad do niego, czyli wyposażenie, już mamy.

Powoli spływają pierwsze kwoty (oprócz wspomnianych 90 tys. zł) na zakup nowego sprzętu. Ale wciąż potrzeby są spore. Każdy może pomóc. Liczy się każda złotówka.

Koronawirus wśród dzieci?

Po pandemii karetka dedykowana będzie najmłodszym pacjentom szpitala w Zielonej Górze

Gdy sytuacja związana z pandemią wreszcie wróci do normy i nie trzeba będzie przewozić pacjentów z COVID-19, szpital planuje, by ambulans był dedykowany najmłodszym pacjentom. Tym, którzy będą leczeni w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

- To właśnie tą karetką będziemy przewozić dzieci ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dysponującego lądowiskiem dla śmigłowców pogotowia lotniczego, do nowego szpitala - wyjaśniają pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Link do zrzutki, gdzie można wesprzeć zbiórkę na karetkę

Natalia Dyjas-Szatkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.