Gorzowskiej Słowiance płynie 15. rok

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzowskiej Słowiance płynie 15. rok

Tomasz Rusek

Nasze centrum basenowe za chwilę będzie obchodzić 15. urodziny. Klientom się nie znudziło? Prezes Perka: - Nie ma 10.00, patrzę za okno, a tam już pełny parking. Jesteśmy oblegani!

Zaraz minie 15 lat od dnia, gdy ówczesny prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak, szef rady Jan Kaczanowski i wojewoda Andrzej Korski... odkręcili kurek z wodą, która zaczęła napełniać dopiero co zbudowany basen olimpijski w Słowiance. Jego otwarcie było w kwietniu 2002 r. czyli zaraz centrum sportowo - rehabilitacyjnemu stuknie 15 lat! Ciągle jest czym się zachwycać?

Wpław do Madrytu

Znany przedsiębiorca Andrzej Szyjkowski odpowiada bez chwili wahania: - Tak. Cały czas! Ten basen to jedna z najlepszych rzeczy, jaka się miastu przytrafiła.

Pływa tu codziennie, od dnia otwarcia. Pominął tylko trochę niedziel (bo ile można wstawać o 5.00?). - W sumie wychodzi, że przepłynąłem w Słowiance ponad 4 tys. kilometrów. To tak, jakbym przepłynął wpław do Madrytu i też wpław wrócił do Gorzowa - śmieje się. I ma rację, do stolicy Hiszpanii w linii prostej jest 1.983 km.
- Słowianka daje radę - mówi też Daniel Waszczyk, który w weekendy przychodzi tu z synami. - Żałuję, że w tygodniu nie mamy jak popływać, bo w weekendy bywa tłoczno. Nawet w wakacje, gdy teoretycznie można przecież pojechać nad któreś z jezior - dodaje.

Z tym tłokiem to żadna przesada. Bo po 15 latach od otwarcia baseny... ciągle biją rekordy popularności. W zeszłym roku centrum odwiedziło 400 tys. ludzi (uwaga - tych płacących za bilety, bo darmowe wejścia czy szkolne nie są wliczane). - Co tu dużo mówić. Nie ma jeszcze 10.00, wyglądam za okno i co widzę? Pełny parking. Tylu jest pływających - mówi „GL” we wtorkowy poranek prezes Joanna Kasprzak - Perka.

Najpierw hala

Po 15 latach Słowianka cały czas na tle innych centrów wodnych wstydu nie przynosi. Zwłaszcza teraz, gdy remont za milion przeszły sauny (w 2012 r.), a w zeszłym roku za niemal połowę tej kwoty spółka wyremontowała zaplecze sanitarne, w tym prysznice.

No i to nie koniec wyzwań. W wtorek była kolejna rada budowy hali, która powstanie nieopodal. Ma kosztować 60 mln zł. I właśnie zapadła decyzja, by zmieścić w niej też funkcje lekkoatletyczne. Plus 5 tys. miejsc dla kibiców - by można było rozgrywać imprezy najwyższych rang i konkretne koncerty czy imprezy biletowane. - To my będziemy halą zarządzać, utrzymywać ją. Świetnie uzupełni ofertę basenową - cieszy się Perka.
Z powodu budowy hali na razie na kołku zawiesza plan budowy hotelu/internatu oraz dobudowanie mniejszego basenu. - Zawieszamy te projekty, nie rezygnujemy. Po prostu nie chcemy się wpakować kilka inwestycji jednocześnie - zastrzega Perka.
Klientom i sobie z okazji 15. urodzin Słowianki życzy... jak najwięcej spotkań na basenie czy na lodowisku. To wystarczy.

To warto wiedzieć

Musi być moralnie!
W regulaminie Słowianki czytamy: „Na pływalni obowiązuje strój kąpielowy: dla kobiet jedno lub dwuczęściowy, dla mężczyzn kąpielówki przylegające do ciała.
Strój kąpielowy powinien spełniać wymogi higieniczne oraz estetyczno – moralne”.

Bądźmy szczerzy: powyżej 20 sekund to żaden wynik
W części rekreacyjnej Słowianki są trzy rury zjazdowe. Żółta - dla dzieci. Zielona - nieco dłuższa i w części „odkryta”. Oraz najdłuższa-niebieska. Kto chciałby być dumny ze swojego zjazdu, musi zejść z czasem poniżej 20 sekund.

Można sobie popatrzeć i popękać z dumy
Trybuny przy basenie są zawsze otwarte. Korzystają z tego rodzice dzieci, które w tygodniu uczęszczają na zajęcia powszechnej nauki pływania (w każdym roku szkolnym takie lekcje wychowania fizycznego mają wszyscy drugoklasiści z miasta).

Pływaj po prawej stronie
W basenie obowiązuje ruch prawostronny. To nie żart. Pamiętajcie, by podczas pływania zawsze trzymać się prawej strony toru.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.