Gorzów: tysiące pasażerów czekają wielkie problemy

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzów: tysiące pasażerów czekają wielkie problemy

Tomasz Rusek

Gdy pod koniec kwietnia zamknięta zostanie kolejowa estakada, na tasie kolejowej w centrum Gorzowa będzie dwukilometrowa wyrwa w torowisku. Pasażerowie mają objechać ją komunikacją zastępczą. Tylko... którędy?!

PKP zaczyna remont estakady w Gorzowie. Będzie zamknięta dla ruchu. Na trasie Kostrzyn - reszta kraju powstanie w centrum Gorzowa dwukilometrowa „wyrwa” w torowisku. Główną stacją stanie się budowany teraz przystanek przy ul. Teatralnej. Ma działać od 31 kwietnia. Między dworcem a nowym przystankiem ma kursować autobus. Będzie woził pasażerów między dworcem a Teatralną.

Problem w tym, że Teatralna jest wąska, zniszczona i zatłoczona, bo jest objazdem remontowanej ul. Warszawskiej. Gdyby remont Warszawskiej zakończył się w terminie (pod koniec zeszłego roku), nie byłoby problemu. Ale - jak powiedział „GL” prezydent Jacek Wójcicki - remont Warszawskiej „zakończy się w maju, może czerwcu”. Czyli zamieszanie z pociągami pogłębi chaos na Teatralnej. - Gdzie na Teatralnej miejsce dla autobusów? Gdzie miejsce na przystanek? Jakim cudem te autobusy mają zdążyć migiem na dworzec czy z dworca na Teatralną, skoro korek sięga od Szpitalnej do Cichońskiego? - pyta nasz Czytelnik Krzysztof.

Miejski inżynier ruchu Rafał Krajczyński przyznaje, że na dziś nie ma żadnego planu, jak rozwiązać połączenie autobusowe między nowym peronem a dworcem. - To zadanie dla PKP. Czekamy na propozycje. Żadnego pisma z pomysłem nie dostaliśmy - mówi.

Gdzieś na Teatralnej musi być pętla dla autobusów (kompletnie nie ma tam miejsca). Gdzieś też trzeba wyznaczyć miejsce dla pasażerów (nie zmieszczą się przy zatoczce MZK). No i nie wiadomo, którędy autobusy PKP miałyby jeździć. Bo zaraz rozkopana będzie ul. Cichońskiego oraz Sikorskiego - rusza wytyczanie deptaku. Krajczyński nie wyklucza, że autobusy z pasażerami PKP między dworcem a Teatralną jeździłyby… Zawarciem.

Kogo zamieszanie dotknie najbardziej? Wbrew pozorom nie gorzowian, bo oni do pociągów jadących „w Polskę” wsiądą od razu na Teatralnej. Najtrudniej będzie mieszkańcom Kostrzyna, Witnicy i wszystkich jadących od strony Niemiec do Santoka i dalej na wschód. Podróżnych jadących ze Strzelec i Drezdenka w stronę Kostrzyna też czeka transportowa mordęga, tylko... w drugą stronę. A to w skali miesiąca tysiące ludzi!

Za komunikację zastępczą odpowiadać będą lubuskie Przewozy Regionalne. Andrzej Grussy w ich imieniu zapewnił wczoraj „GL”: - Pracujemy nad tematem. Są już pierwsze uzgodnienia. Zdążymy dopiąć szczegóły i bezpiecznie oraz sprawnie przewieziemy pasażerów przez Gorzów.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.