Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jacek Drost

Górskie schroniska szukają pracowników. Chętni są, ale...

Schronisko na Markowych Szczawinach. Praca tutaj jest specyficzna Fot. Schronisko na Markowych Szczawinach/Facebook Schronisko na Markowych Szczawinach. Praca tutaj jest specyficzna
Jacek Drost

Jesteśmy żądni świeżej krwi! Rozpoczynamy rekrutację na sezon 2019! Poszukujemy na stanowiska: sprzątacz/ka, kucharz/kucharka, obsługa schroniska – osoba multifunkcyjna (...) – tak zaczyna się ogłoszenie zamieszczone przez gospodarzy schroniska PTTK Przysłop pod Baranią Górą. Ale w czasach, kiedy brakuje rąk do pracy, znalezienie pracowników do tak specyficznego miejsca nie jest proste.

Wszystkie schroniska borykają się z tym samym problemem – brakuje rąk do pracy. Wynika to z tego, że ludzie są marzycielami i myślą, że praca w schronisku jest wielce romantyczna – są wieczorne wyjścia na szlaki, poranne wschody słońca, wieczorki przy gitarze. Niestety, tak to nie wygląda. To typowa praca w gastronomii, ciężka praca. A że klienci są coraz bardziej roszczeniowi, trzeba o nich dbać, więc łatwo nie jest. Do tego dochodzi rozłąka z rodziną... Aczkolwiek jest to idealna praca dla samotników, bo pracownik ma zapewniony wikt oraz opierunek i jeszcze dostaje wypłatę – mówi Katarzyna Marek, właścicielka schroniska PTTKna Markowych Szczawinach w Beskidzie Żywieckim.

Praca mocno sezonowa

Agnieszka Schwenk-Sapeta, prowadząca schronisko PTTK Przysłop na Baraniej Górze, zwraca uwagę, że praca w takim miejscu jest mocno sezonowa – największy ruch panuje od maja do października, w okresie świąteczno-noworocznym, podczas ferii i w weekendy.

W tygodniu czy jesienią jest zdecydowanie spokojniej – bywa że w ciągu dnia do schroniska wstąpi jedna osoba, by napić się herbaty czy zjeść zupę. Dlatego gospodarze schronisk nie mogą zatrudniać całego personelu na stałe, lecz opierają się na pracownikach sezonowych. A tych bardzo trudno znaleźć.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Jacek Drost

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.