Gmina Świebodzin ma pomysł odnośnie braku miejsc w przedszkolach

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Gmina Świebodzin ma pomysł odnośnie braku miejsc w przedszkolach

Alicja Kucharska

Pracownicy urzędu znaleźli rozwiązanie problemu braku wolnych miejsc w przedszkolach. Przekonają do niego rodziców?

O interwencję poprosili nas rodzice dzieci trzyletnich, które nie dostały się do przedszkola. – Zabrakło 180 miejsc, a nikt nie ma pomysłu jak rozwiązać tę sytuację – alarmowali rodzice. Ryszard Graczyk, kierownik wydziału Oświaty, Kultury i Sportu zapewnia, że gmina znalazła rozwiązanie. – Będziemy tworzyć oddziały przedszkole w szkołach – zdradza.

O losach 3-latków tak naprawdę decydowali rodzice dzieci 6-letnich.

Zniesienie obowiązku szkolnego spowodowało, że 6-latki mogą pozostać w przedszkolach. I z tej możliwości skorzystali rodzice. – Moje dziecko nie dostało się do przedszkola, drugie do żłobka. Mam wrażenie, że nikt nie ma pomysłu jak rozwiązać sytuację, a pomysły powinny być przedstawione rodzicom już w dniu wyników rekrutacji. Myślę, że pewna kampania społeczna mogłaby przynieść efekt – wyjaśniła Dagna Lutka, mieszkanka Świebodzina.

Biorąc pod uwagę wszystkie przedszkola publiczne w gminie, dysponowały one 684 miejscami.

Chęć kontynuacji wyraziło 643 dzieci, w związku z czym w przedszkolach pozostało tylko 41 wolnych miejsc dla przyszłych przedszkolaków. Nie udało się przyjąć aż 179 dzieci, w tym 148 trzylatków. Jak zaznacza R. Graczyk liczba nowych uczniów 6-letnich rośnie, powoli, ale systematycznie. – Na tę chwilę zakładamy, że otworzymy sześć klas pierwszych. Miejsce w przedszkolu chcemy zapewnić 179 dzieciom – wylicza szef wydziału oświaty.

Obowiązkiem gminy jest zapewnienie miejsca 4 i 5 latkom

W przypadku dzieci 3-letnich taki obowiązek będzie obowiązywał od 2017 roku. – Mimo wszystko znaleźliśmy rozwiązanie, które mamy nadzieję rozwiąże problemy. Proponujemy rodzicom stworzenie oddziałów przedszkolnych w szkołach - wyjaśnia R. Graczyk. I tak przykładowo, przedszkole nr 7 być może stworzy dodatkowe grupy we własnym budynku. Natomiast w PSP 2 miałby powstać oddział przedszkolny dla dzieci z przedszkoli 1, 3, 4. W PSP 6 z kolei dla placówek numer 5 i 6.

Dritan Sałbut uczęszcza do grupy mieszanej w przedszkolu nr 3. - Jestem zadowolona - mówi mama Elżbieta.
Alicja Kucharska Dritan Sałbut uczęszcza do grupy mieszanej w przedszkolu nr 3. - Jestem zadowolona - mówi mama Elżbieta.

– Rozpoczynamy spotkania informacyjne z rodzicami dzieci nieprzyjętych. Wszystko im wyjaśnimy, pokażemy – dodał Graczyk. Jak podkreśla rodzice mogli już wybrać przedszkola niepublicznie.

W tym tygodniu rodzice nieprzyjętych 3, 4, 5-latków mogą wziąć udział w spotkaniach informacyjnych. W środę w szkole podstawowej numer 6 o godzinie 16.30 dla starających się o miejsce w przedszkolach numer 5 i 6. W czwartek o godzinie 16.30 w PSP 2 dla rodziców, którzy chcieli posłać swoją pociechę do przedszkola 1, 3 lub 4.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.