Glinianki biorą cały budżet! Kożuchowianie w końcu zyskają cywilizowane miejsce do kąpieli

Czytaj dalej
Fot. Fot. nadesłane
Filip Pobihuszka

Glinianki biorą cały budżet! Kożuchowianie w końcu zyskają cywilizowane miejsce do kąpieli

Filip Pobihuszka

Całe 70 tys. zł przeznaczone na tegoroczny budżet obywatelski, zgarnął projekt zakładający rewitalizację kożuchowskich glinianek.

Zaskoczenia nie było. Pomysł ucywilizowania kożuchowskich glinianek zdominował głosowanie w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Projekt zgarnął ponad 68 proc. głosów.

Autorem wniosku jest radny Ireneusz Drzewiecki. Z wykonanego przezeń kosztorysu wynika, że projekt stworzenia miejsca do kąpieli zamknie się tuż pod budżetowym progiem, który w tej edycji wyniósł 70 tys. zł. - Teraz gmina przejęła pałeczkę, wiem że ma być w tym temacie wielostronne spotkanie, też mam w nim uczestniczyć. Ale konkretnego terminu jeszcze nie znam. W każdym razie chodzi o to, by jak najmniej pieniędzy wydać na papiery - wyjaśnia radny Drzewiecki.

Glinianki służą mieszkańcom gminy do kąpieli głownie latem. Jednak nie da się ukryć, że na wygranej tego konkretnego projektu, bardzo zależało kożuchowskim Morsom. - Tak, pomagaliśmy zbierać podpisy. Ja sam zebrałem ok. 500! - mówi Sławomir Sasor. - Ale ludzi nie trzeba było szczególnie namawiać, byli bardzo pozytywnie nastawieni do pomysłu. Bo z tej inwestycji będzie korzystać tak naprawdę cała gmina. Glinianki miały przed laty swój okres świetności, to było miejsce tętniące życie. Warto je reaktywować - wyjaśnia. Warto też dodać, że miłośnicy zimowych kąpieli już teraz planują zorganizowanie w Kożuchowie ogólnopolskiego zlotu Morsów, gdy tylko „nowe” glinianki zostaną oddane do użytku.

Dla zasady dodajmy, że drugie miejsce zdobył projekt zakładający remont dróg gruntowych w Studzieńcu i wszystkich trzech Mirocinach (niecałe 20 proc. głosów), na miejscu trzecim uplasował się remont chodnika na ul. 22 lipca (niespełna 11,5 proc.) a czwartą lokatę zajął pomysł zaadaptowania byłej hydroforni na świetlicę wiejską (0,65 proc.). Na ostatnim miejscu z zaledwie jednym głosem znalazł się projekt przewidujący budowę boiska do piłki siatkowej, które... i tak powstanie, bowiem lokalizacja dotyczyła właśnie glinianek, a w zwycięskim projekcie takie boisko jest przewidziane.

Więcej o projekcie rewitalizacji kożuchowskich glinianek przeczytasz w sobotę, w najbliższym wydaniu Tygodnika Nowej Soli.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.