Gdyński port znowu z rekordem

Czytaj dalej
Fot. Tadeusz Urbaniak/port Gdynia
Szymon Szadurski

Gdyński port znowu z rekordem

Szymon Szadurski

Najlepszy w historii wynik ponad 19,5 mln ton przeładunków zanotowano w 2016 roku w gdyńskim porcie. Pokaźny jest także zysk, który wyniósł 60 mln zł.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni - mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. - Minione 12 miesięcy było lepsze niż się spodziewaliśmy. Kiedy poprzednio pracowałem w porcie, a był to 1990 r., wydawało nam się, że poziom przeładunków jest wysoki. Walczyliśmy jednak wtedy, aby przekroczyć granicę 10 mln ton. Tymczasem w 2017 r. zapowiada się, że pierwszy raz w historii osiągnąć możemy wskaźnik 20 mln ton lub więcej. Pokazuje to, jaki został wykonany progres. Pod tym względem grudzień ubiegłego roku był najlepszym miesiącem w historii portu.

Imponujący jest także zysk w wysokości 60 mln zł.

- Wyższy notowaliśmy tylko, gdy osiągaliśmy liczone w dziesiątkach milionów kwoty z tytułu prywatyzacji portowych spółek - podkreśla Adam Meller.

Tak imponujące wyniki nie oznaczają jednak, że nie ma nad czym pracować. Z niemal 685 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych) w 2015 r. do 642 spadł wskaźnik przeładunków kontenerów.

- Miało na to wpływ kilka czynników - mówi Adam Meller. - Najwięksi armatorzy kontenerowi zawiązali alianse żeglugowe i wolą korzystać z terminali głębokowodnych. - Zanotowaliśmy też nieco gorszą koniunkturę na rynku. Jednak w tym roku prognozujemy odbicie i wskaźnik przeładunków kontenerów będzie rósł. Przyszłe lata będą jeszcze lepsze. Ma to związek z naszymi planami inwestycyjnymi, głównie powiększeniem obrotnicy, przebudową nabrzeży, pogłębieniem kanałów portowych i podejścia do portu. Sprawi to, że wpływać będą mogły do Gdyni największe, nawet 400-metrowe statki.

Jak ustaliliśmy, właściciele dwóch gdyńskich terminali kontenerowych prowadzą obecnie rozmowy o połączeniu tych spółek.

- To prawda, pozytywnie zaopiniowaliśmy ten projekt - mówi Adam Meller. - Stać się to może jeszcze w tym roku. Ale obecnie jest jeszcze za wcześnie na szczegóły.

Port ciągle inwestuje. W najbliższych trzech latach nakłady wyniosą ponad 633 mln zł. Duże inwestycje zrealizowano już w tym roku. Trzy dni temu przy ul. Polskiej oddano do użytku nowoczesny magazyn dla towarów drobnicowych o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych. Koszt inwestycji to 9,3 mln zł.

[email protected]

Szymon Szadurski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.