Fizjoterapia zwiększa szanse na wygraną z COVID-19! Jest gotowy poradnik

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Fizjoterapia zwiększa szanse na wygraną z COVID-19! Jest gotowy poradnik

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Osoby, które już przechorowały COVID-19 często potrzebują rehabilitacji pozwalającej im w pełni wrócić do zdrowia. Krajowa Izba Fizjoterapeutów na podstawie materiałów WHO przygotowała dla nich bezpłatny poradnik.

Broszura „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” przedstawia podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia i zostały przyjęte do szpitala z rozpoznaniem infekcji COVID-19. Zebrane w niej informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy.

Pacjent znajdzie tam informacje dotyczące następujących zagadnień: postępowanie w przypadku duszności, ćwiczenia fizyczne po opuszczeniu szpitala, postępowanie w razie problemów z głosem, porady dotyczące przyjmowania pokarmów i przełykania, postępowanie w razie problemów ze skupieniem uwagi, pamięcią i logicznym myśleniem, radzenie sobie z codziennymi aktywnościami, ze stresem i wahaniami nastroju.

Materiał dla pacjentów do samodzielnej rehabilitacji jest wartościowym zbiorem wskazówek, z którymi powinni zapoznać się wszyscy chorzy dotknięci COVID-19, a także ich bliscy czy opiekunowie.

KIF przetłumaczyła dokument opublikowany na stronie WHO, dostosowała go do potrzeb polskich pacjentów i wydrukowała 10 000 egzemplarzy (w przygotowaniu kolejne dodruki zgodnie z zapotrzebowaniem). O dystrybucję wśród pacjentów zaapelowała wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko. Pierwsze 1000 broszur w ramach pilotażu trafiło już do pacjentów.

- Dotychczasowe doniesienia naukowe wskazują, że chorzy, którzy przebyli COVID-19 zgłaszają różne problemy - mówi dr Anna Pyszora doradca prezesa KRF ds. Fizjoterapii Chorych z Covid-19. - Jeden z moich pacjentów opisał to w następujący sposób: „Cieszę się, że mam to już za sobą, ale przyznam, że nie czuję się najlepiej, brakuje mi sił, ciągle czuję się zmęczony, bardzo trudno mi się na czymkolwiek się skoncentrować”. Ważne, aby w takiej sytuacji jak najszybciej podjąć działania poprawiające tolerancje wysiłku fizycznego, zmniejszyć uczucie zmęczenia i poprawić ogólne samopoczucie pacjenta. Te bardzo istotne cele realizuje fizjoterapia, a sam fizjoterapeuta jest profesjonalistą, który w tym pomaga. Doniesienia naukowe wskazują na bardzo ważną rolę fizjoterapii, wdrażanej na tym etapie opieki nad chorymi. Informator „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” to ściągawka zarówno dla pacjenta, jak i jego opiekuna, ale jeśli cokolwiek jest niejasne, zawsze można skontaktować się z fizjoterapeutą.

-Niezwykle istotne, aby fizjoterapia była dostępna dla wszystkich chorych, którzy jej potrzebują. Pozwoli to bowiem na możliwie szybki powrót do pełnej sprawności i aktywności zawodowej. To z kolei zminimalizuje wpływ długofalowych skutków pandemii na nasze życie społeczne i gospodarcze - podkreśla Anna Pyszora.

"Zwracam się z prośbą o przekazywanie informatora pacjentom, którzy wychodzą ze szpitala. Choć najostrzejszy stan choroby minął, dla wielu z nich nie skończyła się jeszcze walka z chorobą i jej negatywnymi skutkami" - podkreśla w liście przewodnim minister Szczurek-Żelazko.

Informator jest dostępny również na stronie KIF: https://kif.info.pl/fizjoterapeuci-wspieraja-chorych-po-covid-19/

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.