Firma z Koszalina zdobywa kolejne rynki

Czytaj dalej
Marzena Sutryk

Firma z Koszalina zdobywa kolejne rynki

Marzena Sutryk

Marszałek województwa dzieli fundusze unijne pomiędzy firmy. Koszalińska spółka „Q4GLASS, ABJ INVESTORS” jest w czołówce firm z regionu, które otrzymają dofinansowanie unijne na rozwój.

Koszalińska spółka „Q4GLASS, ABJ INVESTORS” będzie produkować zaawansowane technologicznie szyby. Inwestycja w rozwój firmy będzie kosztować niemało, bo około 15 milionów złotych. Na realizację innowacyjnego pomysłu firma otrzyma dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

- Chętnych było bardzo dużo - mówił wczoraj Olgierd Geblewicz, marszałek województwa, który przyjechał do Koszalina, by podpisać umowę z przedstawicielami firmy.

- Wpłynęło do nas 130 wniosków, a w ścisłej czołówce znalazło się 15 firm, które uzyskały dofinansowanie, wśród nich koszalińska spółka „Q4GLASS, ABJ INVESTORS”, która otrzyma dofinansowanie w wysokości 4 milionów złotych. Konkursy dla przedsiębiorców wciąż trwają. Ogłaszamy kolejne. Mocno zachęcam do śledzenia na bieżąco naszych informacji o konkursach. Naprawdę warto - zachęcał marszałek.

- Firmy, które teraz otrzymały dofinansowanie z puli na innowacyjność, budują konkurencyjność na światowym poziomie.

Dodajmy, że „Q4GLASS, ABJ INVESTORS” zamierza zakupić dwukomorowy piec do hartowania szkła, który pomoże w tworzeniu nowego rodzaju szyb. Ulepszona zostanie także metoda, jak i proces produkcji. Projekt ma zostać zamknięty w grudniu 2017 roku, a zatrudnienie w firmie wzrośnie o 21 etatów.

Q4Glass to nowa marka na rynku szyb dla budownictwa powstała w 2010. To producent, który oferuje obróbkę szkła, spełniając wysokie wymagania nowoczesnej architektury. Produkuje szyby zespolone, a także szkło hartowane, ognioodporne, termiczne i emaliowane. Zatrudnia 140 osób.

- Orientujemy naszą firmę na eksport - mówi Janusz Jankowiak, założyciel i prezes spółki.

- Na rynku europejskim stosuje się coraz większe przeszklenia. Nasza firma, choć nowa, wymaga doinwestowania w rozwój, abyśmy mogli sprostać kolejnym wyzwaniom. 5 lat temu kupowaliśmy nowe maszyny, ale one dziś już nie nadążają za nowszymi technologiami, dlatego konieczne są kolejne inwestycje. A gdzie można zobaczyć nasze szyby? Niemcy, Skandynawia, Belgia. Teraz dostaliśmy zlecenie z Toronto - na przeszklenie tamtejszego dworca kolejowego.

- Dotacje są niczym zastrzyk finansowy, pozwalają na przyspieszenie planowanych inwestycji - twierdzi Piotr Hajdamowicz, dyrektor zarządzający w firmie Q4Glass.

- Jeśli miałbym coś poradzić firmom, które chcą ubiegać się o wsparcie, to powiem, że warto próbować. Zwłaszcza gdy chodzi o wysoką wartość inwestycji. Sami nauczyliśmy się pisać projekty, rozliczać wnioski o płatność i możemy liczyć na specjalistów z Urzędu Marszałkowskiego. Zaczynaliśmy od dotacji na udział w targach branżowych, dziś rozwijamy się technologicznie.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.