Lucyna Talaśka-Klich

Emerytury dla rolników po nowemu [relacja z dyżuru eksperta]

Józefa Spychała podczas dyżuru odpowiedziała na wiele pytań. Fot. Lucyna Talaśka-Klich Józefa Spychała podczas dyżuru odpowiedziała na wiele pytań.
Lucyna Talaśka-Klich

Podczas redakcyjnego dyżuru na pytania Czytelników odpowiadała Józefa Spychała, kier. Wydziału Świadczeń OR KRUS w Bydgoszczy.

1. Już dawno osiągnąłem wiek emerytalny. W KRUS-ie opłacałem składki przez 21 lat i kilka miesięcy, zaś przez 18 lat byłem ubezpieczony w ZUS-ie. Czy mam prawo do emerytury rolniczej po 1 października? I kto mi ją przyzna?

Prawo do emerytury rolniczej przysługuje ubezpieczonemu urodzonemu po 31.12.1948 r., który ma co najmniej 25-letni okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Pan tego wymogu nie spełnia, chociaż osiągnął wiek emerytalny, więc radzę udać się do ZUS-u, gdzie połączą te okresy składkowe.

W przypadku emerytury z ZUS-u nie ma wymogu co najmniej 25-letniego opłacania składek tylko w ZUS-ie, więc do emerytury doliczą także dodatek rolny.

Od kiedy można składać wnioski o wcześniejszą emeryturę? Czy można wystąpić o przyszłą emeryturę, ale na razie jej nie pobierać? Odpowiedzi na te i jeszcze inen pytania w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.