"Emerytura dla matek". Szturm na Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Sławomir Bobbe

"Emerytura dla matek". Szturm na Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Sławomir Bobbe

Emerytów nie trzeba było namawiać do złożenia dokumentów, które uprawniają ich do otrzymania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Czy w maju dostaną dwie emerytury?

Prawie 5 tysięcy osób w regionie będzie mogło starać się o tzw. emeryturę matczyną. Niemal 1000 z nich wnioski złożyło przed terminem.

Wnioski o przyznanie tzw. emerytury matczynej (formalnie to rodzicielskie świadczenie uzupełniające) składać można było od 1 marca, ale już pod koniec lutego na biurkach urzędników ZUS w regionie leżało prawie 1000 gotowych wniosków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje, że na koniec roku osób uprawnionych do pobierania emerytury matczynej może być około 5 tysięcy, a w całym kraju starać się będzie mogło o nie ponad 90 tysięcy osób.

- Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przyznawane na wniosek. O wypłacie świadczenia zdecyduje ZUS lub KRUS. Wnioski, które wpłynęły do ZUS przed wejściem w życie przepisów ustawy z 31 stycznia 2019 roku o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym są ważne. Pierwsze decyzje i wypłaty świadczeń zaczną się w marcu - zapewnia Krystyna Michałek, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy. - Świadczenie nie ma stałej kwoty, lecz nie może przekroczyć wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca wynosić będzie 1100 złotych brutto.

Co ciekawe, o świadczenie będą mogli starać się również cudzoziemcy, o ile ich pobyt w naszym kraju jest legalny i spełniają warunki takie, jak Polacy.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.