Karina Obara

Elżbieta Olszewska: - Państwo nie stanęło na wysokości zadania

Elżbieta Olszewska: - W sytuacji, gdy trzeba pokazać, jak się zadba w przyszłości o uszkodzone dzieci,  państwo powiedziało, że je to nie obchodzi. Fot. Lech Kamiński Elżbieta Olszewska: - W sytuacji, gdy trzeba pokazać, jak się zadba w przyszłości o uszkodzone dzieci, państwo powiedziało, że je to nie obchodzi.
Karina Obara

Rozmowa z Elżbietą Olszewską, torunianką, laureatką Orderu Uśmiechu, członkinią zarządu Fundacji „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, mamą niepełnosprawnej Zuzi.

Jak się pani poczuła, gdy usłyszała, że rząd nie spełni postulatów rodziców niepełnosprawnych, a ich protest został zawieszony?
W sobotę byliśmy z mężem, naszą przyjaciółką i córką Zuzią w Warszawie, pod Sejmem, w strugach deszczu, aby wesprzeć protest. Protestujący zobaczyli, że jesteśmy z nimi. Będąc tam myślałam, że tak łatwo nam przyjechać, pobyć, ale jak się czują te lżone kobiety, słysząc, że to śmierdzące babska, które leżą w Sejmie? Jakie to musi być trudne, aby przez czterdzieści dni przebywać w Sejmie w ciężkich warunkach? Jak wielkiej trzeba determinacji! Gdy następnego dnia dowiedziałam się o zawieszeniu protestu, byłam ogromnie smutna, poczułam się zlekceważona! Bo czterdzieści dni upodlenia i męki zakończyło się niedostrzeżeniem rządu, o co tak naprawdę chodziło. W Polsce jest 280 tys. osób, które urodziły się niepełnosprawne bądź stały się takie przed 18. rokiem życia. 500 zł dla każdej z tych osób, to nie są takie kwoty, przez które zawala się budżet państwa. Rząd obiecuje wyprawki, 500 plus dostali rodzice bez względu na sytuację materialną, a nie ma dla niepełnosprawnych? A w ogóle pomysł, aby to było w naturze, czyli w dostępności do rehabilitacji czy pieluchach - to uwłaczające.

Hejterzy twierdzą, że to bezczelność - odmawiać pomocy rzeczowej. Jak to może być upadlające? Czytaj w dalszej części rozmowy.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karina Obara

Polityka, psychologia i kultura są ze sobą nierozerwalnie związane i dlatego fascynują mnie dziennikarsko. To, co ludzie wyprawiają na tych polach jest warte pokazania. Zdanie niech każdy wyrobi sobie sam:-)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.