Anna Folkman

Dzień Wcześniaka. Eksperci i zabawy dla dzieci

Dzień Wcześniaka. Eksperci i zabawy dla dzieci
Anna Folkman

W sobotę 18 listopada w godz. od 10 do 13 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na Łasztowni na rodziców wcześniaków czekać będzie wielu specjalistów

- W tym roku czekamy nie tylko na dzieci urodzone w naszym szpitalu - mówi dr hab. n. med. Beata Łoniewska, lekarz kierująca Kliniką Patologii Noworodka szpitala na Pomorzanach. - Zapraszamy rodziców i wszystkie dzieci urodzone przedwcześnie - szczególnie te w wieku żłobkowym i przedszkolnym.

Podczas gdy maluchami będą zajmować się klowni - Czaruś i Kropka, rodzice będą mogli wziąć udział w spotkaniach ze specjalistami. W programie m.in.:

10.30 - Wykład-niespodzianka, prof. Jacek Rudnicki, 11.00 - Prelekcja nt. dietetyki, mgr Joanna Hołowko, 11.30 - Jak postępować z niejadkami?, lek. Agata Misera, 12.00 - Rehabilitacji wcześniaków, mgr Alina Wojciechowska.

- Będzie również możliwość osobistych konsultacji z pediatrami, neurologopedą, fizjoterapeutą, psychologiem, położną laktacyjną i pozostałymi prelegentami - zachęca Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka szpitala na Pomorzanach.

Dzień Wcześniaka organizowany jest przez zespół pracowników Kliniki Patologii Noworodka po raz drugi. Szacuje się, że 9 proc. noworodków w naszym kraju to wcześniaki (dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży). W szpitalu na Pomorzanach odsetek ten jest wyższy - to ok. 11 proc. - w ubiegłym roku przyszło na świat przeszło 200 wcześniaków. Główną przyczyną przedwczesnych porodów są zakażenia i patologie ciąży (np. nadciśnienie u matki). Światowy Dzień Wcześniaka jest obchodzony 17 listopada. Wyrazem tego jest kolor fioletowy.

Na całym świecie odbywają się różnego rodzaju akcje, których celem jest wspieranie rodziców w opiece na maluszkami. Prezentowana jest także skala problemów, z jakimi muszą się zmierzyć.Tradycją jest, że w tym dniu w wielu miejscach na świecie na fioletowo podświetlane są najbardziej znane budowle i miejsca m.in. Empire State Building w Nowym Yorku, CN Tower w Toronto czy wodospad Niagara.

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.