Dwa żłobki szykują miejsca maluchom

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Dwa żłobki szykują miejsca maluchom

Marek Białowąs

Przybywa miejsc w żłobkach dla najmłodszych mieszkańców Sulechowa. Wkrótce kolejki do tych placówek przejdą do historii

Zaledwie 30 maja podpisano umowę z wykonawcą na rozbudowę Domu Dziennego Pobytu dla dzieci do 3 lat przy ul. Nowej w Sulechowie, a już ruszyły prace związane z powiększeniem żłobka.

- Na inwestycję dostaliśmy dofinansowanie w ramach rządowego programu Maluch plus - mówi Elżbieta Colle, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulechowie. - Dofinansowanie wynosi ponad 767 tys. zł, a wnioskowaliśmy o 1,2 mln zł. Jeśli tylko pojawią się jeszcze pieniądze w tym programie, będziemy starać się o nowe środki. Niektóre gminy mogą się wycofać z inwestycji, bo nie będą miały pieniędzy na wymagany w tym przypadku wkład własny.

W planach jest postawienie nowej część publicznego żłobka przy obecnie istniejącym gmachu. Całość inwestycji wyniesie ponad 2,3 mln zł.

- Obecnie opiekujemy się 60 maluchami. Po ukończeniu rozbudowy będziemy mogli przyjąć do żłobka kolejne 60 dzieci - mówi Katarzyna Lisacka - Janczura, kierowniczka DDP. - Mam nadzieję, że do końca roku zakończą się prace budowlane, tak aby od stycznia można było przyjąć nowe maluchy. Dziś w kolejce do żłobka mamy zapisanych 118 maluszków.
Po ukończeniu rozbudowy wyremontowana zostanie stara część budynku. Tak aby cztery grupy dzieci miały w żłobku te same warunki. Placówka, w związku z powiększeniem, przyjmie do pracy nowy personel. Będzie to sześć opiekunek, w tym dwie pielęgniarki.

Dom Dziennego Pobyty dla dzieci do lat 3 to długa nazwa dla zwykłego żłobka.
Niczym się nie różni od tych znanych od lat placówek. DDP opiekuje się maluszkami w dni powszednie od 6.30 do 16.00. Pracuje również w wakacje i ferie.

Z programu Maluch plus skorzystała też prywatna sulechowska placówka - żłobek i przedszkole ,,Słoneczko przy ul. Mickiewicza. Placówka ta otrzymała 240 tys. na utworzenie 48 miejsc dla najmłodszych.

- My już przyjmujemy zapisy, żłobek ruszy od września - mówi Jolanta Raczkiewicz, szefowa placówki. - Myślę, że po tych inwestycjach w Sulechowie nie będzie już brakować miejsc opieki dla małych dzieci.

Do tej pory wojewoda lubuski podpisał 33 umowy w ramach programu. Lubuskie w 2017 r. dostało na Malucha plus ponad 4,6 mln zł. W ramach tej kwoty ma być zawartych łącznie 46 umów. Według planów wsparcie ma otrzymać 1367 miejsc opieki.
Oprócz Sulechowa wsparcie dostało m.in. przedszkole w Zielonej Górze Domek Maluszka Tygrysek. a ą

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.