Duże zmiany w kodeksie wyborczym. Samorządowców będziemy wybierać najwyżej na dwie kadencje

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca/Polska Press
Sławomir Bobbe

Duże zmiany w kodeksie wyborczym. Samorządowców będziemy wybierać najwyżej na dwie kadencje

Sławomir Bobbe

Sejm uchwalił zmiany w kodeksie wyborczym. Wójtów, burmistrzów i prezydentów wybierać będziemy najwyżej na dwie kadencje, ale za to na pięć lat. Zniknie możliwość głosowania listownego.

Suchej nitki na zmianach nie zostawia poseł Michał Stasiński (PO). - Zacząć trzeba od tego, że był to projekt poselski. Oczywiście to fikcja, chodziło jedynie o to, by uniemożliwić konsultacje nad tymi pomysłami. Za sukces opozycji należy uznać pozostawienie jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach do 20 tysięcy mieszkańców, zmniejszenie liczby komisarzy z 400 do 100 i wycofanie się ze zmian w okręgach wyborczych. Trzeba jednak powiedzieć, że obradom towarzyszył niespotykany chaos, zgłoszono około 200 poprawek, z którymi nie mieliśmy się nawet jak zapoznać. Podoba mi się pomysł dwukadencyjności, tyle że jest niezgodny z konstytucją. Jeśli chce się wprowadzić taki przepis to przykład powinien iść z góry - również posłowie i senatorowie powinni być wybierani najwyżej na dwie kadencje - podkreśla poseł.

Skrócenie kadencji samorządowców to nie wszystkie zmiany - w dalszej części artykuło o tym, co jeszcze nowego pojawiło się w kodeksie wyborczym oraz opinie lokalnych posłów

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.