Drużyna Wędrowników Kalokagathia im. Tomasza Zana już działa w ogólniaku

Czytaj dalej
Fot. nadesłane/I LO Brodnica
Katarzyna Pomianowska

Drużyna Wędrowników Kalokagathia im. Tomasza Zana już działa w ogólniaku

Katarzyna Pomianowska

W I LO w Brodnicy powołano drużynę harcerską. Opiekunem został - Wojciech Sobieszczyk (nauczyciel biologii), a drużynową - Karolina Wielgat - z klasy III c.

Maciej Betlejewski, komendant Hufca przekazał akt powołania drużyny na ręce dyrektora szkoły - Wiesława Łupiny.

- Przy tej okazji dokonano otwarcia harcówki - mówi Wojciech Zembrzycki, nauczyciel z I LO i dodaje: - Komendant Hufca uroczyście wręczył też chusty świadczące o przynależności zaprzysiężonych harcerzy do licealnej drużyny wędrowników. Skąd pomysł, by drużynę powołać? - Powstanie drużyny w liceum niesie takie korzyści jak: reprezentowanie szkoły w środowisku harcerskim naszego miasta - przyznaje Karoliną Wielgat. - Uczniowie mogą wiele zyskać, gdyż przynależność do harcerstwa bardzo rozwija. Możliwe jest zdobycie uprawnień przydatnych w dorosłym życiu, które respektowane są w całej Polsce np. stopnie instruktorskie, uprawnienia ratownika medycznego lub wodnego. Możemy organizować wiele wyjazdów, konkursów, kursów, angażować się w akcje wolontariuszy...

Harcówka została zlokalizowana w piwnicy szkoły, obok szatni.

- Chcemy ją urządzać po harcersku czyli wieszać nasze plakaty, „herb”, chcielibyśmy trzymać tam materiały do zbiórek, nagrody i dyplomy. W harcówce właśnie najważniejsze jest to, że jest to nasze własne miejsce, w którym możemy stworzyć harcerski klimat - dodaje.

Harcerze przyjęli nazwę - Drużyna Wędrowników Kalokagathia im. Tomasza Zana. - Tomasz Zan był jednym z założycieli organizacji filomackiej w naszej szkole. Nazwa „Kalokagathia” oznacza w języku greckim równowagę pomiędzy duszą i ciałem. Nawiązuje ona do naszej działalności, gdyż chcemy dać możliwość rozwoju młodym ludziom na wszelkich płaszczyznach - wyjaśnia Karolina.

Do drużyny przyłączyć się może każdy uczeń szkoły, który ma ukończone 16 lat. W planach jest kontynuowanie tradycji dnia mundurowca (w wyznaczony dzień harcerze przychodzą w swoich strojach na lekcje), ponadto zakończenie roku szkolnego Wartą Wędrowniczą (akcja, która obejmuje całą Polskę).

Katarzyna Pomianowska

Od 2004 roku pracuje w oddziele "Gazety Pomorskiej" w Brodnicy. Zajmuje się przygotowaniem stron poświęconych powiatowi brodnickiemu i nowomiejskiemu (zarówno w papierze jak i internecie). Redaguję również bezpłatne wydanie gazety Nasze Miasto Brodnica.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.