Drony będą wozić ludzi? Być może już wkrótce - mówi konstruktor Witold Mielniczek z Przemyśla [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Drony będą wozić ludzi? Być może już wkrótce - mówi konstruktor Witold Mielniczek z Przemyśla [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal

Z gracją mknie po równej powierzchni, dzięki gąsienicom niczym czołg może wspiąć się na dowolne przeszkody, przejechać po schodach, obrócić się. Może wzbić się w powietrze. To opatentowany na niemal całym świecie dron Witolda Mielniczka z Przemyśla, a konstruktor już pracuje nad pełnowymiarowym samochodem, który uniesie ludzi.

Casey Neistat z Nowego Jorku w USA, jeden z najbardziej znanych na świecie vlogerów, czyli blogerów publikujących filmy w Internecie, na początku grudnia przyjechał do Polski na zaproszenie rządowej Polskiej Fundacji Narodowej. Był kolejnym gościem projektu „100x100”. Fundacja zaplanowała, że z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, sto wpływowych postaci na świecie opowie o naszym kraju. Chodzi o ludzi działających w różnych dziedzinach, docierających do różnych grup społecznych, których opinia liczy się w wymiarze globalnym. Takim kimś jest właśnie Casey Neistat. Jego kanał na YouTube ma prawie 11 mln subskrypcji, a w ciągu 8 lat jego filmy były oglądane prawie 2,5 miliarda razy.

Premier chwali się przed światem przemyślaninem

W pomieszczeniach Stadionu Narodowego w Warszawie premier Mateusz Morawiecki postanowił pokazać Casey’owi obiecujących polskich start-upowców. Vlogerowi szczególnie przypadł do gustu projekt przemyślanina. Z całego pobytu w Polsce nagrał nieco ponad 8-minutowy film, w którym kilkadziesiąt sekund poświęcił Xerall’owi Witolda Mielniczka, właścicielowi firmy B-Technology.
- Chciałbym, aby ten dron był kiedyś tak duży, jak samochód – żartuje na wideo Casey.

Chwilę bawił się dronem, jeździł nim po podłodze, wzbił się w górę. Zamienił kilka zdań z panem Witkiem. Oczywiście, wszystko nagrywał, jak to vloger.

„Spotkałem się dziś z @CaseyNeistat. Mamy podobne odczucia - przyszłość polskiej i światowej gospodarki zależy od młodych, kreatywnych i odważnych ludzi, którzy są gotowi przełamywać ograniczenia, a do pracy w biznesie podchodzą jak artyści. Dla nich - sky is the limit!” – napisał na Twitterze premier Morawiecki. Ostatnie zdanie z angielskiego można przetłumaczyć, jako „Dla nich możliwości są nieograniczone”.

W dalszej części artykułu:

 • o trudnościach w uruchomieniu produkcji drona
 • czy jeżdżąco-latający samochód to science fiction?
Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.