Donoszą na samotnych rodziców z 500 plus

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Jolanta Zielazna

Donoszą na samotnych rodziców z 500 plus

Jolanta Zielazna

W naszym regionie ani pracownicy socjalni, ani urzędnicy nie wypytują sąsiadów, czy samotni rodzice rzeczywiście są samotni, czy mieszkają z kimś.

Chodzi głównie o samotne matki, które biorą 500 zł na pierwsze lub jedyne dziecko.

Pytanie o sprawdzanie samotnych rodziców zaskakuje ośrodki pomocy społecznej i urzędy gmin w naszym regionie, które zajmują się wypłacaniem pieniędzy z 500 plus.

- Pierwszy raz stykam się z takim pytaniem - nie kryje zdziwienia Ryszarda Marciniak, kierowniczka M-GOPS w Izbicy Kujawskiej. - Nie prowadzimy takich działań, bo nie ma takiego obowiązku i nikt nas o to nie prosił.

Szefowa MOPS podkreśla, że samotny rodzic, który ubiega się o świadczenie wychowawcze, musi mieć od drugiego rodzica dziecka zasądzone alimenty. Bez tego nie dostanie 500 zł. I tyle. Ustawa wymienia konkretne przypadki, kiedy nie jest to wymagane.

Jak przebiega weryfikacja samotnego rodzicielstwa? Co urząd robi z donosami na ten temat? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.