Domniemanie winy: uczciwe firmy płacą VAT za oszustów

Czytaj dalej
Fot. Marcin Szkodziński
Zbigniew Bartuś

Domniemanie winy: uczciwe firmy płacą VAT za oszustów

Zbigniew Bartuś

Oszust zniknął z wyłudzonymi pieniędzmi. Ale skarbówka go nie ściga, tylko każe płacić jego nieświadomym kantu kontrahentom.

„Zabraliśmy pieniądze mafii VAT i daliśmy Polakom” - przekonuje premier Mateusz Morawiecki na wiecach. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2015 r. wpływy państwa z podatku VAT wyniosły 127 mld zł, w pierwszym roku rządów PiS wzrosły o 4 mld zł, a w 2017 r. już o 30 mld zł. W tym roku ma być o 10 mld zł więcej, czyli w sumie przez 3 lata fiskusowi uda się wycisnąć z VAT dodatkowe 44 mld zł.

To ile tego pochodzi z uszczelnienia VAT, czyli - jak mówi premier - skutecznej walki z mafią? Eksperci szacują, że ok. 15 mld zł.

- Problem w tym, że prócz oszustów, ścigani są także uczciwi przedsiębiorcy, którzy wpadli w sidła mafii i bez własnej wiedzy i woli zostali uwikłani w karuzele służące wyłudzaniu podatków - mówi Jerzy Martini, przewodniczący Grupy VAT w Radzie Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy żalą się, że mimo jednoznacznego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nasi urzędnicy stosują w praktyce domniemanie winy: uczciwy przedsiębiorca uwikłany przypadkowo i bez świadomości w „karuzelę VAT” jest z automatu uznawany za część oszukańczego łańcuszka i musi płacić.

Skarbówka notorycznie zarzuca przedsiębiorcom, że nie dochowali należytej staranności i blokuje firmowe konta, nalicza kary. Wiele firm przez to upadło, a padną kolejne.

Marian Bryksy, prezes Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan, przyznaje, że przedsiębiorcy są tym bardzo zaniepokojeni. Ale zastrzega jednocześnie, że organizacje gospodarcze popierają i doceniają walkę z prawdziwymi oszustami. Krajowa Administracja Skarbowa właśnie wdraża nowe narzędzia, które mają pomóc w tropieniu przestępców i jednocześnie chronić przed nimi uczciwe firmy.

Czytaj więcej:

 • Śledczy nie znają się na podatkach, więc słysząc „oszustwo” zakładają przedsiębiorcom kajdanki
 • Praktyka organów podatkowych jest skrajnie niekorzystna dla podatników.
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.